Anasayfa , Avrupa , Sarrazin’in tezleri üniversitelere araştırma konusu oluyor

Sarrazin’in tezleri üniversitelere araştırma konusu oluyor

ALMANYA | 02 – 06 – 2011 | Alman Araştırma Birliği (Deutsche Forschungs gemeinschaft), Berlin Maliye Eski senatörü ve Federal Merkez Bankası Yönetim Kurulu Eski Üyesi Thilo Sarrazin’in ”tezleri” de dahil olmak üzere benzeri siyasi içerikli söylemleri, ırkçılık ve ayrımcılık kapsamında yürütülen tartışmalarla bağlantılı olarak araştırma konusu yapma kararı aldı. Konuyla ilgili araştırmaların 2014 yılına kadar süreceği bildirildi.

Ayrılan Bütçe 205 Bin Euro

Erfurt Üniversitesi’nden Çarşama günü yapılan bir açıklamaya göre sadece Sarrazın’in değil, örnegin İtalyan yazar ve gazeteci Oriana Fallaci ve Nobel ödüllü biyolog James Watson’un da benzeri söylemleri araştırma konusu yapılacak. Erfurt Üniversitesi’nin İletişim Bilimleri Fakültesi bünyesinde yapılacak olan bu araştırma için 205 bin Euro bütçe ayrıldı.

Sarrazin Almanya’da yaşayan Arap ve Türk göçmenler hakkında sarfettiği aşağılayıcı beyanatları ve yayınladığı „Almanya kendini yok ediyor“ adlı kitabıyla gündeme otururken, 2006 yılında hayatını kaybeden Fallaci müslümanları sıçanlarla karşılaştırmış, James Watson ise siyahilerin, beyazlara kıyasla daha az zeki olduğunu iddia etmişti.