Home , Haberler , Sarıgazi’de “Gezi’den Munzur’a” Şiarıyla Buluşma !

Sarıgazi’de “Gezi’den Munzur’a” Şiarıyla Buluşma !

mkd_1İSTANBUL |04-03-2014 |  Munzur Kültür Derneği (MKD) tarafından 6.sı düzenlenen geleneksel gece etkinliği “Gezi’den Munzur’a Doğamız, Emeğimiz, Geleceğimiz için” şiarıyla gerçekleşti. Sarıgazi Doğanlar Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe yüzlerce insan katıldı.

Etkinlik ilk olarak Gezi direnişinde şehit düşenler şahsında gerçekleşen saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Munzur Kültür Deneği yönetimi adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada, katliam ve baskılara karşı halkın birleştirilmesi ve dayanışmanın büyütülmesi gerektiği vurgulanarak, devrimci tarihin önderlerinin mirasını sahiplenmek gerektiği anlatıldı. Gezi İsyanının sarsıntıları arkasından egemenlerin birbirlerine düştüğü ve halka saldırılarını arttırdığına değinilen konuşma, “Akan her deremizin üzerine kurulmak istenen HES’lerle işlenmek istenen ‘seri cinayetlere’, yaşam alanlarımızın talan edilmesine, emeğimizin rüşvet ve yolsuzlukla sömürülmesine karşı örgütlenerek, dayanışmayı büyüterek mücadele edelim” çağrısıyla son buldu.

Gecede ilk olarak Sanatçı Tolga Sağ sahne aldı. “Bu gençler bizim umudumuzdur” diyerek türkülerini seslendiren Tolga Sağ’ın ardından konuşan Temel Demirer ise “Bütün dağları yeniden zaptedeceğiz. Berkin için ayağa kalkın! İbrahim Kaypakkaya içi ayağa kalkın!” sözleriyle konuşmasını sonlandıran Demirer’in ardından ise salondaki herkes ayağa kalkarak “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganını attılar.

Daha sonra ise Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük ve Gezi İsyanı sürecinde Sarıgazi’de polis tarafından ateşin içine atılan Hakan Yaman sahneye gelerek birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından ise etkinlikte Yılmaz Çelik sahne alarak zazaca ezgiler dillendirdi. Yılmaz Çelik’in türkülerinin ardından ise kitle davul zurna eşliğinde halaylar çektiler. Daha sonra ise Grup İsyan Ateşi coşkulu marşlarıyla sahne aldı. Grup İsyan Ateşi’nin dillendirdiği türkü ve marşların ardından ise Pınar Aydınlar sahneye çıktı.

mkd 2HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı olan Pınar Aydınlar konuşmasında gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak HDP’yi destekleme çağrısında bulundu. Yolsuzluk operasyonlarından ve Başbakan’a ait dinleme kayıtlarından bahseden Aydınlar “Devletin namussuz bir politika yürüttüğüne şahit olduk ama bizler İbrahim Kaypakkaya’nın yoldaşlarıyız” diyerek kavgayı büyütme çağrısında bulundu. Kadın mücadelesinin önemine değinen Aydınlar, 9 Mart günü Kadıköy’de yapılacak kadın mitingine katılım çağrısında bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Pınar Aydınlar söylediği türkülerin ardından ise Agire Jîyan ve Bajar’ın dillendirdiği Kürtçe ve Türkçe şarkıların ve çekilen halayların ardından ise etkinlik sonlandırıldı.

Partizan, YDG, YDK, Domane Sarıgazi, TKP 1920, ESP, BDP’nin de aralarında olduğu kurumlar katılarak destek verdiler.