Anasayfa , Avrupa , “Erkeklik ve Aile Şerefini Geri Kazanmak İstedi”

“Erkeklik ve Aile Şerefini Geri Kazanmak İstedi”

STUTTGART|29.01.2021| 19 Haziran 2020 tarihinde Stuttgart – Nordbahnhof S – Bahn durağında, eşi tarafından bıçaklanarak katledilen Alye Shojaye’nin son mahkemesi, dün, 28. Ocak 2021 Perşembe günü görüldü ve cani adam, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Kadınlar Alye İçin Adalet İstediler; Duruşmadan önce, mahkeme binası önünde Yeni Kadın’ın da bileşeni olduğu Avrupa Kadın Dayanışması, die Linke, Zusammen Kämpfen bir miting ve basın açıklaması gerçekleştirdiler. Kalabalık bir kadın kitlesinin katıldığı miting, AKD adına yapılan açıklamayla başladı. Yapılan açıklamada özetle; “Alyhe Shojaye 7 ay önce Stuttgart’ta sokak ortasında eşi tarafından öldürüldü. Alyhe Shojaye, her gün şiddet ve öldürülme tehlikesiyle yüz yüze bırakılan birçok kadından biriydi. Hâlâ sürmekte olan pandemiyle yeniden artan ev içi şiddet ve bunu önlemeye yönelik danışma, koruma olanaklarının yeterli olmadığı ortada. Almanya’da da her gün kadınların şiddete maruz kaldığına ve katledildiğine tanık oluyoruz. Bundan dolayı aile bakanlığından talebimiz; İstanbul Sözleşmesi’nin derhal hayata geçirilmesidir” dediler. Konuşmalarının devamında, “Bizler Alyhe ve katledilen bütün kadınlar için adalet istiyoruz. Biz kadınlar, Alyhe’nin katili için verilebilecek en ağır cezanın verilmesini istiyoruz. Talebimiz katil zanlısının ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasıdır.” şeklinde sözlerini sürdürdüler…

AKD’den sonra söz alan die Linke adayı, yaptığı konuşmada; “özelikle pandemiyle birlikte kadına yönelik şiddet ve katliam daha görünür oldu. Alman devleti kadınları korumak için yeterince çaba içinde değil. Adaletin yerini bulması için yargının katil zanlısına en ağır cezayı, yani ömür boyu hapis cezası vermesini talep ediyorum” dedi.

Zusammen Kämpfen adına konuşan arkadaş; “Ancak birlikte mücadele edersek patriarkaya ve kapitalizme karşı ortak mücadelede özgürleşip bir adım atabiliriz. Biz kadınlara yönelik şiddet ve cinayetleri ortak mücadeleyle durduracağız”dedi.

Bu Mahkemede Hastalıklı Bir Namus, Şeref Duygusu Ve Bir Ortaçağ Aile Anlayışı Yargılanmaktadır.

Duruşmanın başlamasıyla birlikte Yargıç Rainer Gless, ”Kadın yıllarca bir cehennemde yaşamış. Almanya’ya gelmeden önce sürekli fiziksel şiddete maruz kalmış, Almanya’ya geldikten sonra fiziksel şiddet durmuş ama psikolojik şiddet, hakaret, ölüm tehditleri her gün devam etmiş. Çünkü Afgan ailesinde erkek, aile reisi olarak görülmeye devam etmekte. Daha sonra eşiyle birlikte yıllarca yaşadığı İran’da da aynı durum devam etti. İran’da da ailenin kaderini tek başına sanık belirliyordu. Ancak Almanya’da ailenin reisi olma konumu sarsıldı. Alye’den onbir yaş büyük olan adamın, Almanya’ya geldikten sonra Alye üzerindeki kontrolünü kaybetmesi, Alye’ye istediği gibi hükmedememesi, son zamanlarda arkadaşının evinde kalması ve kendinden ayrılmak istemesi, adamda ailedeki reislik kavramını yitirdiği anlayışını doğurdu.. Bu nedenle bu mahkemede aynı zamanda, masum bir kıskançlıktan çok, hastalıklı bir namus, şeref duygusu ve bir ortaçağ aile anlayışı yargılanmaktadır. Sanık, kadını öldürerek erkekliğini ve aile şerefini geri getirmek istedi. Mahkeme için, bu kasitli cinayettir. Kadını bilerek, isteyerek ve planlayarak öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.” diyerek kararı açıkladı.

53 yaşındaki cani, herhangi bir tepki göstermeden, olağan üstü bir sükunetle kararı dinlerken, verilen karar, Alye’nin çocukları ve davanın başından beri takipçisi olan kadınları sevimdirdi.

ALYE SHOJAYE VE KATLEDİLEN KADINLAR, MÜCADELEMİZDE HEP OMUZ BAŞIMIZDA OLACAKLAR!

SUSMA, SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK!

KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK! JİN, JİYAN, AZADİ!