Home , APP , Milletvekili adayı ve avukat Roland Meister: Almanya Sinem ve Anıl’ın işkence mahzenlerine gönderilmesini onayladı

Milletvekili adayı ve avukat Roland Meister: Almanya Sinem ve Anıl’ın işkence mahzenlerine gönderilmesini onayladı

Sinem ve Anıl’ın olası Türkiye’ye gönderilmeleri durumunda, kötü koşullarıyla adını dünyaya duyuran F tipi hapishanelerinde 6 yıldan fazla tutsak edileceklerini belirten avukat Roland Meister, BAMF ve mahkemenin gerekçelerini ise şöyle aktardı: “BAMF ve mahkeme, „Türk mahkemeleri doğru işlem yapmıştır ve ayrıca Türkiye’de artık işkence tehdidi yoktur“ diyor.

 

HABER MERKEZİ|26.08.2021|Alman Federal Seçimlerinde MLPD / Enternasyonalist Listede milletvekili adayı olan ve 41 yıldır iltica/göç hukuku, sosyal hukuk, meclis ve dernekler hukuku ile siyasi ceza hukuku alanlarında uzmanlaşmış avukat olarak çalışan Roland Meister, Almanya tarafından ilticaları reddedilen ve Türkiye’ye iade edilmek istenen Sinem Mut ve Anıl Kaya’nın avukatlığını yapmaktadır.

Horst Seehofer ve Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) bağlı olduğu Federal İçişleri Bakanlığı (BMI) tarafından yönlendirilen Bavyera İdare Mahkemesi (BayVGH) Mayıs ayı içerisinde Sinem ve Anıl’ın iltica başvurularını reddetti. Ülkeyi terk etmeleri için süre verilen ve şuanda son itiraz haklarını kullanan Sinem ve Anıl’ın bu süreçlerini ve yaşadıkları hukuksuzluğu ATİK Haber Merkezi olarak, avukatları Roland Meister ile konuştuk.

“Türkiye’de artık işkence tehdidi yoktur”

Sinem Mut ve Anıl Kaya’nın Türkiye’de yasal bir federasyonda (DHF) siyasi faaliyetler yürüttükleri için sığınma haklarının BAMF ve mahkeme tarafından reddedildiğini belirten avukat Roland Meister, “Sinem ve Anıl’ın sınır dışı edilerek faşist Erdoğan rejiminin işkence mahzenlerine gönderilmesini onayladı.” dedi.

Sinem ve Anıl’ın olası Türkiye’ye gönderilmeleri durumunda, kötü koşullarıyla adını dünyaya duyuran F tipi hapishanelerinde 6 yıldan fazla tutsak edileceklerini de belirten avukat Roland Meister, BAMF ve mahkemenin gerekçelerini ise şöyle aktardı: “BAMF ve mahkeme, „Türk mahkemeleri doğru işlem yapmıştır ve ayrıca Türkiye’de artık işkence tehdidi yoktur“ diyerek gerekçelendiriyor.

“Bu prosedür sadece belirli davaları ilgilendirmiyor”

BAMF ve mahkemenin sunduğu gerekçe ve kararların Alman hükümeti ve yargısı tarafından özellikle demokratik, anti-faşist ve devrimci muhalif güçleri ve Kürt özgürlük hareketine karşı prosedürün daha da sıkılaştırılması anlamına geldiğini vurgulayan avukat Roland Meister, “Bu mahkeme kararları ve Federal İçişleri Bakanlığı/BAMF’nin eylemleri son derece gericidir ve Cenevre Mülteci Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Alman Ana Yasası’nda belirtilen sığınma hakkını ihlal etmektedir. Bu prosedür sadece belirli davaları ilgilendirmiyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

 

Roland Meister: “Erdoğan rejimi son derece antidemokratik, diktatörce ve faşist bir rejim, yargı bağımsız değil, tutuklu ve sanıkların hakları ayaklar altına alınıyor. Mahkemenin bu kararı ve gerekçelendirmesi Türkiye’deki fiili durumun büyük bir çarpıtmasıdır.

Şimdi her ikisi için de çok sayıda yeni kanıtla birlikte bir sığınma başvurumuz var. Aynı zamanda, kısa sürede devrimci ve demokratik çevrelerce yoğun ve geniş bir dayanışma ağı geliştirildi ve bu çok etkili oldu.”

Alman emperyalizmi ve faşist Erdoğan rejimi arasında yakın işbirliği var

Roland Meister, Alman emperyalizmi ile faşist Erdoğan rejimi arasında, özellikle demokratik, anti-faşist, ilerici ve devrimci güçlere ve halka karşı ortak eylem konusunda yakın işbirliği olduğunu ve bunu her şeyden önce bayrak yasaklamalarında, etkinlik yasaklama prosedürlerinde ve son olarak da Kürtlerin Avrupa’daki çatı örgütü olan KCDK-E’nin Avrupa Kongresi’nin yasaklanması ve kriminalize edilmeye çalışılmasında gördüklerini söyledi. Almanya’da aynı PKK karşıtlığındaki tutumda olduğu gibi temel demokratik hak ve özgürlüklere bir saldırı söz konusu olduğunu da sözlerine ekleyen Roland Meister, “Sinem Mut gibi bir kadın hakları savunucusunun bir Alman mahkemesi tarafından „terörist“ olarak damgalanması ve Erdoğan rejimine iade edilmeye çalışılması işbirliğinden doğru gerçekleşen bir sonuçtur.” dedi.

“Uluslararası hukuku ve Alman hukukunu ihlal etmektedir”

40 yılı aşkın bir süredir iltica hukuku ile ilgilenen devrimci bir avukat ve ağırlık verdiği alanın ise Türkiye ve Kürdistan olduğunu dile getiren Roland Meister, esasta Alman devletinin yapmak istediği, Erdoğan rejimini aklamak ve bunun sonucunda Türkiye’den siyasi olarak zulme uğrayanlara artık sığınma veya koruma hakkı verilmesini engellemek olduğu yorumunu yaptı.

Roland Meister, “Almanya, somut olarak Sinem Mut ve Anıl Kaya’nın sığınma davalarında verdiği kararlarla mevcut uluslararası hukuku ve Alman hukukunu ihlal etmektedir. Bu bağlamda hükümet, yetkililer ve yargıdaki sorumlular, siyasi olarak zulme uğrayanların bir işkence rejimine iade edilmesine yardımcı olurlarsa fiilen suç işlemiş olurlar.”

scroll to top