Home , Avrupa , Rotterdam`da Sürgünler buluştu !

Rotterdam`da Sürgünler buluştu !

Roterdam 2ROTTERDAM | 04-03-2014 | Avrupa Sürgünler Meclisi’nin  Yürütme Kurulu,  Sürgünler Meclisi’ni tanıtmak, önümüzdeki dönem yürütülecek çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek, sürgün sorununu gündeme taşımak, sürgünlerle iletişim kurarak onları çalısmalara katmak, sürgünleri dinlemek ve önerilerini almak….vb. gibi amaçları içeren toplantıların ilkini  Hollanda`nın  Rotterdam kentinde  28 Şubat 2014  Cuma günü  Saat 19.00 da  başlatarak gerçekleştirdi. 60 civarında katılımcının olduğu toplantı,  Sürgünde  yaşamını yitirerek aramızdan ayrılanların,   Devrim ve özgürlük yolunda şehit düşenlerin anısına saygı duruşu ile başlatıldı.

Yürütme Kurulu üyeleri içinden görevlendirilen   Hasan Aksu, Metin Ayçiçek, Ufuk Bektaş Karakaya ve Mahmut Turabi Özkan`ın katılarak  konuşmalar yaptığı toplantının birinci bölümünde; Avrupa Sürgünler Meclisinin kuruluşu 15 Aralık 2012 den bugüne kadar  yaptığı faaliyetleri, hedefleri, proğramı , çalışma ilkeleri ve önümüzdeki döneme dair  yapılacak çalışmalar, sunumlarla toplantıya katılan kitleye anlatıldı.

Yapılan konuşmalarda; Sürgünün bir insanlık suçu olduğu ve  sorununun  1915 Ermeni tehcirinden günümüze 12 Mart, 12 Eylül süreçlerinde de yoğun biçimde  devam ettiği, Sürgünlerin tüm haklarının geri iadesi,Vatandaşlıktan atılanların  vatandaşlıklarının geri iadesi, Sürgünde yaşayanlara yönelik tüm takibatların son bulması, Interpol üzerinden tutuklama gibi uygulamalara son verilmesi,Sürgünlerin siyasi özgürlüklerine yönelik yasal düzenlemeler yapılarak ülkelerine onurluca, serbestçe ve hiç bir tutuklamaya mağruz kalmaksızın geri dönebilmesi,Mallarına el konulan sürgünlerin mal varlıklarının geri iadesi gibi çalışma hedefleri koyulduğunu ve bu hedeflerin mücadele edilerek kazanlabileceği  dile getirildi.

İkinci bölümünde ise katılımcıların soruları ve önerileri alındı. Toplantıya katılanlardan 23 kişi, katkı vermek ve çalışmaları desteklemek için  gönüllü olarak Meclis üyeliğine yazılı  başvuru yaptı.

Toplantıda, Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) üyeliğine  başvuran isimler şunlar; Metin Cansız, Suat Bozkuş, Işık İşcanlı,     Vedat Gültekin, Yılmaz Güneş, Hayri Akyol, İbrahim Dinç, Serkan Akgündüz, Tuncay Arslan, Haşim Kılınç, Sercan Akbaba, Kamer Unutkan, Hüseyin Akbaba, Asuman Kaplan, Yaşar Gülmez, Meltem Yiğit, Sinan Topaç, Turap Tercan, İsmail Kızılgöz, Cem Duman, Nurettin Kılınç, İsmail Aslan, Nurcan Yıldırım,

Olumlu ve verimli bir şekilde bitirilen toplantı sonrası, toplantıyı organize edenlerin açık büfe şeklinde organize ettiği  ve kollektif hazırladığı  leziz yemekler  yenildi. Müzik eşliğinde türkü ve marşlar söylendi.

Dostca sohbetlerin yapıldığı  ve tanışmaların olduğu toplantıda, katılanlara, toplantının düzenlenmesinde emeği gecen tüm Sürgün yüreklere teşekürler edilerek, omuz omuza birlikte mücadeleyi büyütmek için çağrılar yapıldı ve toplantı  saat 23.00 civarında  son buldu.

Avrupa Sürgünler Meclisini (ASM) tanıtım toplantıları,  Yürütme kurulu üyelerinin katılımıyla, 5 Nisan Hannover, 6 Nisan Bielefeld, 12 Nisan Bern, 26 Nisan Straßburg, 27 Nisan Paris, 4 Mayıs Köln, 4 Mayıs Viyana`da yapılmaya devam edilecek.

roterdamroterdam1Roterdam 2

.