Home , Haberler , Rojava’nın yıldönümünde İzmir’de etkinlik

Rojava’nın yıldönümünde İzmir’de etkinlik

esp_izmir_rojava_yıldönümüİzmir: Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve Sosyalist Gençlik Dernekleri İzmir’de Rojava’nın yıldömünü dolayısıyla bir etkinlik gerçekleştirdiler.
Alsancak Sevinç Pastanesi önünde toplanan ESP ve SGDF’liler „Yaşasın Rojava Devrimimiz“ yazılı pankart açtılar. Eyleme Partizan, SDP, Yeni Demokrat Gençlik ve HDP’de katıldı.

Rojava’da şehit düşenlerin resimlerinin taşındığı eylemde sık sık „Biji berxwedana Rojava“, „Kobanê’de düşene dövüşene bin selam“, „Devrim şehitleri ölümsüzdür“, „Yaşasın devrimci dayanışma“ gibi sloganlar atıldı.
İlk olarak Sevinç Pastnesi önünde bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan Pınar Gayıp, Rojava’da yükselen yeni yaşamın sadece oradaki yerel halkın değil, tüm bölge ve dünya ezilenlerinin umut ve özlemlerini temsil ettiğini vurguladı. Gayıp, işçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların, gençlerin yeni yaşam ve gelecek mücadelesini verdiğini belirtti.
Basın açıklamasından sonra Sevinç Pastanesi önünde Gündoğdu’ya doğru yürüyüşe geçildi. Marşlarla, sloganlarla olan yürüyüş Gündoğdu Meydanındki çimlik alanda sonlandırıldı.
Buraya gelindiğinde öncelikle Rojava ve tüm dünya şehitleri adına 1 dakikalık bir saygı duruşu yapıldı.
Saygı duruşunun ardından çimlere oturularak burada bir müzik etkinliği yapıldı. Türkülerin, marşların okunduğu etkinlikte halaylarda çekildi.
Coşkulu bir şekilde halayların çekildiği etkinlikte şiir dinletisi de gerçekleştirildi.

scroll to top