Home , Haberler , Mercan dağlarında ölümsüzleşen 17’ler Sarıgazi’de anıldı

Mercan dağlarında ölümsüzleşen 17’ler Sarıgazi’de anıldı

17 ler anma sargazi12005 yılında Dersim’de bulunan Mercan dağlarında ölümsüzleşen 17 Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) gerillası İstanbul Sarıgazi’de yapılan anma ile anıldılar.

Sarıgazi’de Cemal Çakmak’ın mezarı başına yapılan anma saygı duruşuyla başlarken ardından Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) adına bir açıklama okundu. Okunan açıklamada, „Sosyalizm uğrunda tarlalarda, barikatlarda, fabrikalarda, kırlarda direnen onca can onca yürekle birlikte örgütlenerek özelde ülkede genelde ise dünyada sosyalizmi güçlendirip geliştirerek, 17’lerin şanlı kavgasını alanlarda büyütmek  ve gidenlerin düşlerini gerçek kılmak kalanların borcudur. 17′ler, Türkiye-Kuzey Kürdistan’da sınıf bilinçli proletarya ve çeşitli milliyetlerden halkların sosyalizm ve komünizm mücadelesinin baş eğmez önderleri olarak kanlarıyla yazılan tarihimizde önemli yerlerini almıştır. Bu temelde resmi her bir millet, dil, inanç, tarih, bayrak, devlet, felsefe, çizgi, politika, düşünce imtiyazına ve zorla dayatılan bütün tekçiliklere karşı söz-yetki-kararın doğrudan proletarya ve emekçilerde olduğu sosyalist kamu mülkiyeti temelinde yürüyen ekolojiye saygılı ve cinsiyetçi ataerkil- cinsel yönelimleri ötekileştirici her türlü gericiliğe karşı seküler-komünal bir toplum ve yaşam için mücadele eden 17’ler yönelimi rehberimizdir” denildi.

Bugün içinden geçmekte olduğumuz tarihsel süreçte her zamankinden daha fazla 17’lerin kan kızıl bir deryada bizlere miras olarak bıraktıkları komünizmi kazanma stratejik çağrısına kulak vermeliyiz. Onların her türlü tasfiyecilik ve reformizme meydan okuyup devrim ve komünizmi merkeze koyarak kanlarıyla kızıllaştırdıkları enternasyonal proletaryanın ülkemizdeki temsilcisi Proleter Öncü’nün kızıl bayrağı altında daha fazla kenetlenelim. Gün yeniden ve daha ileri bir düzeyde bir kez daha bizlere Caferleşmeyi, Aydınlaşmayı, Okanlaşmayı, Bernalaşmayı… yani 17’lerleşmeyi dayatmaktadır” denilen açıklamanın ardından anma sloganlarla sona erdi.