Home , Dünya , Politik tutsak Varavara Rao Kefaletle Serbest Bırakıldı ve Hastaneden Taburcu Edildi

Politik tutsak Varavara Rao Kefaletle Serbest Bırakıldı ve Hastaneden Taburcu Edildi

Haber Merkezi|08.03.2021|“Bhima Koregaon” davasında suçlanan şair ve aktivist Varavara Rao, NDTV’ye Cumartesi günü bir hastaneden serbest bırakıldığını bildirdi.

Bombay Yüksek Mahkemesi 22 Şubat’ta 81 yaşındaki aktivistin altı aylık bir süre için tıbbi gerekçelerle kefaletle serbest bırakılmasına karar vermişti. Varavara Rao; Yüksek Mahkeme’nin kararının ardından Mumbai’deki Nanavati Hastanesinde tedavi görüyordu.

V. Rao’nun avukatı Indira Jaising, aktivistin “sonunda özgür olduğunu” gösteren bir fotoğrafını yayımladı. Rao, Özel Ulusal Soruşturma Dairesi Mahkemesi’nin yetki alanı içinde kalması şartıyla kefaletle serbest bırakıldı. Mahkeme ayrıca Rao ile WhatsApp mesajlaşma platformunda görüntülü görüşme yaparak (Denetimli Serbestlik –ÇN) en yakın polis karakoluyla varlığını kanıtlamasını istedi. Ayrıca Rao’ya herhangi bir açıklama yapmaması veya medyaya konuşmaması yönünde talimat verildi.

Aktivist ve şair Varavara Rao, 18 Kasım’da Yüksek Mahkeme’nin “neredeyse ölüm döşeğinde” olduğunu kabul etmesi üzerine Nanavati Hastanesine nakledilmişti. O zamandan beri mahkeme, hastanede kalış süresini 15 Aralık, 21 Aralık ve ardından 7 Ocak’ta uzattı. Ancak Ulusal Soruşturma Dairesi, Varavara Rao’nun Taloja Hapishanesine geri gönderilmesinin uygun olduğunu iddia etti.

V. Rao, diğer birkaç aktivistle birlikte 2018’de “Yasadışı Faaliyetleri Önleme Yasası” kapsamında tutuklandı. Şair ve aktivist Varavara Rao’nun birçok rahatsızlığı olduğu biliniyordu.

Bhima Koregaon Davası

1 Ocak 1818’de İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’ne karşı halkın mücadelesi Hindistan tarihine Koregaon Muharebesi olarak geçmiş, bu muharebenin yüzüncü yıldönümünde 2017 yılında yüzlerce kitle örgütünün öncülüğünde etkinlikler düzenlenmişti. Bu etkinliklere polisin saldırısı sonucu yüzlerce kişi yaralanmış, yüzlercesi de tutuklanmıştı. Tutuklananlardan biri de Varavara Rao idi. Dava, kamuoyunda Elgaar Parishad davası olarak tanınıyor.