Anasayfa , Dünya , Peru’da yerli halk askeri helikoptere el koydu!

Peru’da yerli halk askeri helikoptere el koydu!

Peruda_yerli_halk_askeri_helikoptere_el_koydu

Petrol sızıntısı sonrası topraklarında meydana gelen çevresel yıkıma karşı protesto eylemi düzenleyen Peru Amazonlarından Wampis yerli topluluğunun sakinleri Pazar günü askeri bir helikopteri ele geçirerek mürettebatı gözaltına aldılar.

Kendi topraklarında meydana gelen petrol sızıntısı sonrası protestocular acil destek gönderilmesi, tazminat ödenmesi ve çevreye özen gösterilmesini istiyorlar.

Petroperu’nun başkanı, protestocuların devlet petrol şirketi Petroperu’nun üç yetkilisinin yanı sıra çevre düzenleme kurumundan dört işçiyi ve enerji ve maden bakanlığı temsilcisini de alıkoyduklarını söyledi.

Geçen hafta Chiriaco ve Morona nehirleri üzerine 3.000 varil ham petrolün döküldüğü çevre faciasının ardından Peru hükümeti, Amazon yağmur ormanı topluluklarından 16’sında acil durum ilan etmişti.

Eylemciler, Marañon ilinde bulunan ve Mayuriaga topluluğu olarak bilinen halkın petrol faciasından etkilenen topluluklara dahil edilmesini, acil destek gönderilmesini ve itinalı davranılmasını talep ediyorlar.

Kültür Bakan Yardımcısı Patricia Balbuena, hükümetin geçen ay yayınladığı acil durum kararnamesini Mayuriaga halkını da dahil edecek şekilde yeniden düzenleyeceklerini söyledi.

Peru Hava Kuvvetleri ise yaptığı açıklamada mürettebatın durumunun iyi olduğu ve helikopterin zarar görmediği belirtildi.

Petroperu’nun 40 yaşındaki boru hatlarında meydana gelen kopma sonucu 3 Şubat’ta Mayuriaga’ya 1.000 varil petrol dökülmüş, 9 gün sonra ise aynı hatta meydana gelen sızıntı nedeniyle Amazon bölgesinde ki yerli topluluklardan 8’inin yaşam alanlarının yakınına 2.000 varil petrol dökülürken günlük 5.000 ile 6.000 varil arasında petrol taşınan boru hatlarında sızıntının meydana gelmesinden sonra faaliyetler durduruldu.

OEFA, sızıntı sonrası halk sağlığının etkilendiği testlerle ispatlanırsa Petroperu’ya 17 milyon dolar para cezasının kesileceğini söyledi.