Home , Haberler , Pazartesi Eylemlerinde (Montagsdemo) Yeşilçalı ile Dayanışma!
Atik; Yesilcali,Isvicre

Pazartesi Eylemlerinde (Montagsdemo) Yeşilçalı ile Dayanışma!

Mehmet Yeşilçalı

Mehmet Yeşilçalı

ALMANYA |28.07.2017| Montagsdemo (Pazartesi eylemleri) olarak bilinen ve sosyal yıkım yasalarına karşı oluşturulan eylem platformu bu hafta (31 Temmuz 2017 tarihinde) yapılacak eylemlerini Mehmet Yeşilçalı ile dayanışmaya ayırıyor.

Münih komünistler davası olarak bilinen ve 10 devrimcinin davasının sürdüğü Münih yüksek eyalet mahkemesi, Yeşilçalı’nın ağır psikolojik rahatsızlıklarından kaynaklı olan tahliye talebini ret etmişti. Bu konuda verilen karar sonrası Yeşilçalı’ya işbirliği teklifinde bulunulmuş ve bu durum kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

“Mahkeme hastalığını içe saydı”

Konuya ilişkin savunma avukatlarının raporlarında şunlara yer verilmişti: “Ceza Dairesinin tutukluluk halinin devamına ilişkin 22 Mayıs 2017 tarihli kararı, sanık Yeşilçalı için onun ağır psikolojik hastalığının büyük ölçüde hiçe sayılması ve görmezlikten gelinmesinin ortaya çıkardığı gelişimin şimdilik vardığı son ve en üst noktayı arz etmektedir.

Bu kararın yanında genel bir bakış çerçevesinde, Yeşilçalı’nın Dairenin tarafsızlığına olan kuşkusunu haklı çıkarmaya ve onu Dairenin kendisine karşı taraflı ve kısmen düşmanca bir tutum sergilediği yönünde endişelendirmeye uygun diğer mahkeme yazıları ve tutumları bulunmaktadır. Tutukluluğun devamı kararından haberdar olduğundan bu yana Yeşilçalı için bunlar, bir taraftan reddi talep edilen hakimlerin tutukluluğun devamına karar verilebilmesi için zorunlu olan şartları yaratmak için yaptıkları hazırlık hareketleri, öte yandan da fiilen ve hukuken haksız olan tutukluluk durumunun devam ettirilmesi suretiyle itirafa zorlama çabası olarak ortaya çıkmışlardır.”

Montagsdemo’dan Dayanışma, ATİF’ten Çağrı

Montagsdemo platformu konuyu sokağa taşıyacağını bildirerek 31 Temmuz’da yapılacak Montagsdemo’larda Yeşilçalı’nın durumuna ilişkin açıklama yapılacağını belirtilerek, Yeşilçalı ile dayanışma içinde olacaklarını açıklamıştı.

ATİF yönetim kurulu, Montagsdemo’nun bu kararını selamladı ve Almanya’da ki tüm ATİF kitlesini bu yürüyüşe katılmaya çağırdı. Yeşilçalı’nın durumuna ilişkin bir kampanyanın yürütüldüğünü belirten ATİF Yönetim Kurulu, hedefin Yeşilçalı’nın tahliye edilmesi olduğunu dile getirerek, sağlık sorunları yaşayan Yeşilçalı’nın serbest bırakılmasına kadar kampanyanın sürdürülmesi gerektiğini vurguladı ve Mahkemenin işbirliği teklifini ise kınadıklarını belirtti.