Anasayfa , Avrupa , Paris’te Soma ve Uğur Kurt Eylemleri

Paris’te Soma ve Uğur Kurt Eylemleri

IMG_20140523_181203_031PARİS | 24 – 05 – 2014 | Fransa’nın başkenti Paris’te Soma katliamında katledilen işçiler ve Okmeydanı’nda polis tarafından kurşunla katledilen Uğur Kurt için eylemler düzenlendi.

Eylemlerin ilki Paris banliyölerinden Grigny’de, Soma’da yaşanan işçi katliamını kınamak için, bir anma etkinliğiydi. Grigny belediye başkanı ve YDG’li bir arkadaşımızın önerisi ile yapılan etkinlik, ATİK, Fransız Komünist Partisi, Sol Cephe, DİDF ve Mezopotamya Kültür Merkezi ve Fransız Komünist Partisi Gençlik örgütü tarafından örgütlendi. Grigny’de bulunan Sydney Bechet Kültür Merkezi’nde yapılan etkinliğin birinci bölümü açık havada yapıldı. Bu bölümde Grigny belediye başkanı Philippe RIO bir açılış konuşması yaptı. Soma’da ölen işçileri anarak konuşmasına başlayan belediye başkanı, yaşananların iş kazası değil bir iş  cinayeti olduğunu söyledi. Bu tür iş cinayetlerinin önlenmesi için Türkiye’nin sorumluluklarını yerine getirmesi gerktiğini belirti. Bunun için de iş güvenliği ile ilgili tüm uluslararsı anlaşmalara uymasını, bunun için tüm yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Beledıye Başkanı, Avrupa’nın da bir baskı oluşturarak bu yasal düzenlemelerin derhal çıkmasına katkı suncağını söyledi. Daha sonra kurumlara söz verildi. Kurumlar adına yapılan konuşmalarda da bunun bir iş kazası değil bir iş cinayeti olduğu söylendi. Emperyalist kapitalist sistemin daha fazla kar elde etmek için güvencesiz çalışma koşullarının bu iş cinayetlerine zemin hazırladığı belirtildi.  Bu tür iş cinayetlerinin önlenmesinin en etkin yolunun örgütlü mücadeleden geçtiği söylendi. Anma etkinliğinin ikinci bölümüne salonda devam edildi. Salonda, önce YDG tarafından SOMA katliamını anlatan bir sinevizyon gösterildi. Sinevizyonun ardından Soma iş cinayetine kurban gidenler için belediye başkanı kitleyi bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Daha sonra Belediye Başkanı ve kurumların katıldığı bir panel gerçekleştirildi. Soru cevap şeklinde yapılan panel olumlu bir havada geçti. Belediye başkan yardımcısının, katkıda bulunan kişi ve kurumlara yaptığı teşekkür konuşmasıyla anma etkinliği sonlandırıldı.

 

T.C. faşizminin şu andaki temsilcisi AKP’nin kolluk güçleri tarafından, hedef gösterilerek Okmeydanı Cemevi bahçesinde katledilen Uğur KURT için ise Fransa’nın başkenti Paris’te  23 Mayıs Cuma günü bir anma gerçekleştirildi. Demokratik Kitle Örgütleri Platformu (DEKÖP-PARİS)  tarafından organize edilen etkinlik, Saint Denis’de bulunan kemerin önünde gerçekleştirildi. Saat 18’de saygı duruşuyla başlatılan etkinlik, hazırlanan ortak basın açıklamasının Türkçe ve Fransızca okunmasıyla devam etti. Okunan açıklamada, Gezi’den bu yana artarak devam eden devlet terörünün. Uğur Kurt adlı Alevi bir vatandaşın katledilmesiyle devam ettiği vurgulandı. Neo-liberal politikalara vurgu yapılan açıklamada, tıpkı Soma’da katledilen madenciler gibi, Uğur Kurt’un da güvencesiz çalıştırılan bir işçi olduğu belirtildi. Temeli Haziran ayaklanmasıyla atılan bu çürümüş,  hırsız ve soyguncu rejimin yıkılma korkusunun bu türden faşist saldırılara zemin hazırladığı ve hazırlamaya devam edeceği belirtilen yazıda ayrıca,  daha düne kadar Türkiye coğrafyasının batı bölümünün Türkiye Kürdistanı’nda yaşananlara kayıtsız kaldığını ama şimdi ise Soma madenci ailelerinin acısı ve çığlığının Roboski’de yankılandığı vurgulandı. Etkinlik boyunca sık sık “Uğur Kurt Ölümsüzdür”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Katil Devlet Hesap Verecek” gibi sloganlar atıldı. Daha sonra Köln mitingine ve Gezi Direnişinin yıldönümünde yapılacak eylemlere katılım çağrısı yapılarak etkinlik sonlandırıldı.