Home , Dünya , Pakistan'da Yetmiş Bin Çocuk Ölüm Riski Altında

Pakistan'da Yetmiş Bin Çocuk Ölüm Riski Altında

PAKİSTAN | 05 – 09 – 2010 | Pakistan’da yaşanan sel felaketinin boyutları gün geçtikçe derinleşiyor; Emperyalistlerin saldırganlıklarını “yumuşatmakla” görevli Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri binlerce çocuğun sudan kaynaklı hastalıklar nedeniyle ikinci bir ölüm dalgasıyla karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı.

Ülkede çalışma yapan BM yetkilileri, sellerle birlikte kanalizasyon suyunun içme sularına karışması nedeniyle ülkede ishal ve dizanteri salgını başladığını belirtti. Sıtma salgını da ülke insanının tehdit ediyor.

BM yetkilileri Pakistan’da sekiz milyonu aşkın kişinin acil barınak ve yiyecek ihtiyacı olduğunu; sudan kaynaklanan hastalıklarla karşı karşıya olan üç buçuk milyon çocuğun 70 binin ölüm riski taşıdığını açıkladı. BM ve Dünya Sağlık Örgütü, tüm dünyadan su arıtma üniteleri ve hijyen kitleri gibi malzeme talebinde bulundu.

Pakistan’ın kuzeyinde, Afgan sınırında başlayan seller, yağışların sürmesi ve nehirlerin giderek kabarmasıyla dağlık olan kuzeyden ülkenin güneydeki ovalarına doğru ilerledi. Sellerden 17 milyon kişinin etkilendiği tahmin ediliyor. Bir milyon 200 bin ev kullanılamaz hale geldi; beş milyon kişi evsiz kaldı. Ülkendeki tarım arazilerinin yüzde 14’üne denk gelen yaklaşık üç milyon 200 bin hektar ekili alan zarar gördü.

Doğayı yok sayan emperyalist-kapitalist düzenin yarattığı bu yıkım yine yoksul halkları etkilemeye ve ölümlere yol açmaya devam ediyor. (Umut Yayımcılık)