Anasayfa , Haberler , Ovacık festivalinde Partizan coşkusu

Ovacık festivalinde Partizan coşkusu

ovacıkta_partizan_coşkusu_1DERSiM |28-07-2013  Festivalin ikinci günü Ovacık’ta yapılan program kapsamında konser, panel ve etkinlikler düzenlendi.Ovacık halkı, “Dilimize, kültürümüze, doğamıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Birçok devrimci-demokrat kurumun stant açtığı festival alanında Partizan da stant açarak kitap, dergi ve gazete dağıtımı yaptı. Ovacık’ın bir çok köyünde gündüz saaatlerinde yapılan Özgür Gelecek dağıtımı oldukça yaygın yapıldı. Ovacık Merkez’de ve Cevizlidere’de önceki gün dağıtım yapılmıştı, böylece özellikle Ovacık’ta yüzlerce kişiye gazete ulaştıran Partizan kitlesi dağıtımın oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Ayrıca gün içerisinde Munzur Çevre Derneği de bir yürüyüş düzenleyerek, Dersim’e sahip çıkmaya çağırdı.

“Dersim onurdur, onuruna sahip çık”

Maden şirketlerinin doğaya verdiği tahribatın ele alındığı yürüyüş Turistik Oteli önünden 18.30’da başladı. Yüzlerce Dersimli “Mıllete wacuğeherde horewayrınebıkı” yazılı pankartın arkasında; halkın maden şirketlerine izin vermemesi çağrısı yaparken, Dersimli esnafın madenci katillere kapılarını kapatmasını istedi. Eylemde sık sık, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık”, “Dersim’de karakol istemiyoruz”, “Munzur özgür akacak” sloganları atıldı. Ayrıca “Her yer Taksim her yer direniş” sloganıyla da Gezi direnişine olan desteğini tekrarladı. Kitle daha sonra Hükümet Konağı önünde; Osmanlı’dan günümüze kadar devam eden asimilasyon politikalarına, katliam ve kıyımlara vurgu yaparak; Cumhuriyet’in de Osmanlı’dan hiçbir farkının olmadığını belirtti. Daha sonra Dersimliler sloganlarıyla eylemini sonlandırdı.

Yapılan yürüyüşün ardından sahne programı başladı. Sahne programının başlamasıyla alan daha kalabalıklaşarak binlerce kişiye ulaştı. Programda ilk konuşmayı yapan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, kitleyi selamlayarak Ovacık’a sahip çıkmaya çağırdı. Bir diğer konuşmayı ise BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yaptı. Demirtaş konuşmasında, Dersim’in tarihinin baskılara, katliamlara-kıyımlara ve asimilasyon politikalarına tanık olduğunu vurgulayarak bunların karşısında her zaman direnişin adı olduğunu da vurguladı. Demirtaş konuşmasının devamında, AKP’nin Dersim katliamından kaynaklı sözde özür dilediğini hatırlatarak, “samimiyet içerseydi gereğini yaparlardı” şeklinde konuştu. Demirtaş sözlerini, Dersim halkını doğasına, kimliğine ve kültürüne sahip çıkmaya çağırarak tamamladı.

Ayrıca sahnede siyasi tutsaklarının festivali selamladıkları mesajları okundu.  Program boyunca sahneden yapılan sunumda Gezi direnişine vurgu yapılarak Gezi tutsakları gündemleştirildi.

“Her yer Taksim her yer direniş”

Gecede sahne alan Grup İsyan Ateşi marşları ve türküleriyle coşkulu anlar yaşattı. Grubun Gezi direnişine atfen hazırladığı “Her yer Taksim, her yer direniş” isimli parçası kitle tarafından coşkuyla karşılandı. Gezi ayaklanması ruhuyla kitleyi selamlayan Grup İsyan Ateşi yaptığı konuşmalarla halkı, her ovacıkta partizan coşkusu 2türden gerici saldırılara karşı; birlikte, örgütlü mücadeleye çağırdı.

Grup sahnedeyken kitle tarafından sık sık, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme isyan halka önder Partizan” sloganları atılırken Partizan tarafından konser alanına kısa bir yürüyüş gerçekleştirildi. Partizan kitlesi tüm coşkusuyla okunan marşlara ve türkülere eşlik etti.

Ayrıca Ferhat Tunç, İlkay Akkaya, Ayfer Düztaş ve Mehmet Ekici’de sahne aldı.