Anasayfa , Haberler , On binler tek bir ağızdan haykırdı: Teslim olmayacağız

On binler tek bir ağızdan haykırdı: Teslim olmayacağız

kartal_mitingi_gerceklesti

“Teslim Olmayacağız mitingi birlikte hareket etmenin adımıdır”

Emek ve demokrasi güçleri İstanbul Kartal’da AKP iktidarının politikalarına karşı ‘Teslim Olmayacağız’ mitingi düzenledi.

 Sahne önünde “Teslim olmayacağız! Biz kazanacağız” pankartının açıldığı mitingde kitle “Teslim olmayacağız”, “OHAL kaldırılsın, KHK’lar durdurulsun”, “Laikliği kazanacağız”, “Demokratik siyaset engellenemez”, “Özgür basın susturulamaz”, “Tecavüz suçtur, meşrulaştırılamaz”, “Başkanlığa hayır”, “Siyasi tutsaklara özgürlük”, “Halkların iradesi teslim alınamaz” yazılı ortak dövizleri taşıdı. Tutuklu HDP Milletvekilleri ve Belediye Eş Başkanlarının fotoğraflarının da olduğu dövizleri taşıyan kitle sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Özgür basın susturulamaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Saray savaş, halklar barış istiyor”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları attı. Alanı dolduran kitle hep bir ağızdan “Egemenlere, tecavüzcülere, katillere, hırsızlara, baskılara, teslim olmayacağız” diye haykırdı.

Miting dünyanın dört bir yanında hayatını yitirenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganı atıldı. Miting Heyula grubu ve Erdal Güney’in konseriyle devam etti.

ERKAN BAŞ: KANMIYORUZ DEMEK İÇİN BURADAYIZ

Mitingde ilk olarak Birleşik Haziran Hareketi adına Erkan Baş konuşma yaptı. Saray medyasının mitingini karalamak istediğini ifade eden Baş, “oyuna gelmeyip alanda toplananları” selamladı. Tarihi bir buluşma gerçekleştirildiğinin altını çizen Baş, “Sadece tarihe not düşmek için değil, bu iktidarı yıkacağız demek için buradayız. Biz buraya Türkiye halklarını birleştirmek için geldik. ‘Kandırıldık’ diyerek halkı kandırmaya çalışıyorlar, kanmıyoruz demek için buradayız” dedi.

Baş, farklı düşüncelere sahip olunmasına rağmen savaşa karanlığa tek adam diktatörlüğüne götürmek istenen sürece engel olmak için bir araya geldiklerini söyledi. Baş, “Bugün adına FETÖ denen çetenin Amerikan maşası patron yanlısı halk düşmanı olduğunu söylediğimiz için iktidar bizi hedef seçmişti. Doğru bildiğimizi her yerde haykırmaya devam edeceğiz. BHH Gezi’den çıkarılan derslerle yoksul ama onurlu insanların artık yeter sesini duyurmak için yola çıktı. Kopkoyu bir karanlıktan geçiyoruz bu karanlık sürece ancak ve ancak emekçi halklarımız son verecek. İktidar eliyle sürdürülen yıkım politikalarının karşısında duruyoruz. Laiklik ekmek kadar su kadar önemlidir. Temsilcileri cezaevine atılan Kürt halkının sesini duymak zorundayız. Laiklik için sokağa dökülen düşünceleri için gözaltına alınan gazetecilerin de sesini duymaktayız. Evimizde oturup birilerinin bizi kurtarmasını bekleyemeyiz. Ülkenin bütün halklarının iktidara el koymasından başka bir kurtuluş yoktur. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacak teslim olmayacağız” dedi.

Ankara’ya seslenen Baş “Gerici iktidara teslim olmayacağız. Hedefimiz meclisteki tecavüz yasasını durdurmak. İkinci çağrımız ise başkanlık hedefi olan Recep Tayyip Erdoğan seni padişah yaptırmayacağız” diyerek konuşmasını bitirdi.

ERBAŞ: GÜN, BİR ARAYA GELME GÜNÜDÜR

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş’ın konuşmasıyla devam eden mitingde Erbaş da “psikolojik bombardımana rağmen faşizme karşı biraradayız mesajı veren” kitleyi selamladı. Erbaş, Kartal Meydanı’nda çok önemli bir başlangıç yapıldığının altını çizdi. Siirt’teki iş cinayetine değinen Erbaş, yaşananın açıkça bir katliam olduğunu, Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi Siirt Şirvan’da da varsa yoksa rant gözeten iktidar zihniyetinin can aldığını vurguladı. Erbaş, yaşamını yitirenleri andı.

“Parlamentoda grubu bulunan üçüncü büyük partinin il eş başkanlığı adına konuşuyorum” diyen Erbaş, eş başkanlar dahil 10 vekilin rehin alınmış durumda olduğunu söyledi. Bu sırada kitle “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganı attı. “HDP’ye vurulan darbe sadece HDP’ye değil demokratik siyasetin tümüne vurulan darbedir. Bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Gün bu siyasi darbeye karşı daha fazla bir araya gelme, güçlerimizi birleştirme günüdür” diyen Erbaş, her gün yeni bir siyasi operasyonla karşı karşıya olduklarını söyledi. “Diyarbakır düşerse İzmir de düşer Hakkari düşerse Çanakkale de düşer” şeklinde konuşan Erbaş, iktidarın eş başkanlık uygulamasını da hedefe koyduğunu belirtti. “Kadınlar eş başkanlığı kendi çabalarıyla aldılar. Kadınların iradesine el koymanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Erbaş, cinsel istismar düzenlemesine de değinerek “Kadın düşmanı iktidarın önergesi ortak mücadeleyle geri alınacaktır” dedi.

ERBAŞ HDP’NİN ‘MECLİS’ KARARINI AÇIKLADI

Erbaş, daha önce Meclis çalışmalarından çekilen HDP’nin kararını da ilk kez açıklayarak  “Eş başkanlarımız ve vekillerimiz rehin alındıktan sonra parlamentodan fiili çekilme kararı aldık. Fakat yoğun toplantılar sonrasında parlamentodaki çalışmalarda daha etkin şekilde yer alma kararı verdik” dedi.

Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Sadece parlamentoda siyaset yapan bir parti değildir HDP Alanlarda da meydanlarda da yer alan partidir. Parlamentoyu bu hırsızlara bırakmak doğru olmazdı. Ülke tarihi çoğulcu bir yapıdır, farklılıklarımızla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Eş başkanlarımız tutuklanmadan önce pek çok gazete tv radyo kapatıldı. Özgür Gündem’i kapatanlar Cumhuriyet’e de el attı. Bütün muhalif kesimlere karşı saldırıların arttığı bir dönemdeyiz. OHAL şartlarında referandum yapılamaz fakat anlaşılıyor ki OHAL şartlarında yeni bir düzen getirecekler. AKP’ye karşı hepimizin kendisini gözden geçirmesi ve birlikte hareket etme şartlarını zorlaması gerekir. O yüzden parti olarak laik demokratik eşit yurttaşlıktan kadın özgürlüğünden yana ekoloji mücadelesi veren tüm demokratik güçlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Yerelde işbirliği ve güçbirliği yapmazsak merkezlerden konuşulanlar hayata geçmiyor. Bu nedenle bu miting İstanbul’da yeni bir düzenin başlangıcı olabilir. Yarından itibaren tüm sokaklarda eylemlerde güçbirliği yapalım. Bu şekilde kötü gidişi durdurabiliriz.”

‘MUHALİF KESİMLER SUSTURULMAK İSTENİYOR’

Emek ve demokrasi güçleri adına yapılan ortak açıklama Kürtçe ve Türkçe okundu.

Açıklamanın Türkçesini EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek okudu. 7 Haziran seçim sonuçlarını yok sayan, milyonların iradesini tanımayan Saray ve AKP Hükümetinin içeride ve dışarıda savaş yanlısı politikalarını devam ettirdiğini söyleyen Gerçek, “Suriye’de süren ve milyonlarca insanın göç etmesine, sayısız insanın ölümüne neden olan savaşın derinleşmesinden AKP Hükümeti sorumludur” dedi. Gerçek, Kürt illerinde kıyım ve yıkım politikalarını sürdüren AKP iktidarının şimdi de belediyelere atanan kayyumlarla halkın iradesinin yok saydığını ifade etti. İktidarın 15 Temmuz darbe girişimini “Allahın bir lütfu” olarak gördüğünü ve muhalif kesimlerden kurtulmak için fırsat saydığını kaydeden Gerçek, darbe girişimi sonucu ilan edilen OHAL’in muhalif kesimleri susturmanın ve teslim almanın bir aracı olduğunu dile getirdi.

Gerçek, Arka arkaya çıkarılan KHK’lerle, Gülen Cemaati ile mücadele adı altında, başta barış deklarasyonuna imza atan akademisyenler olmak üzere 100 bini aşkın emekçinin kamudan tasfiye edildiğini, muhalif TV kanalı, radyolar, gazete ve dergilerin kapatıldığını, Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarının cezaevine konulduğunu ve 370 muhalif derneğin kapatıldığını hatırlattı.

‘KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ’

“Ancak biat etmiyoruz, etmeyeceğiz. Teslim olmadık, olmayacağız” diyen Gerçek, hep birlikte direnme mesajı verdi. Barış, demokrasi, özgürlük ve laik bir Türkiye için Kartal’da biraraya geldiklerini aktaran Gerçek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görünen köy kılavuz istemez: AKP ve MHP’nin oluşturmaya çalıştığı yeni milliyetçi cephe, emekçiler için bir yıkım olacaktır. Bütün bunlar olurken toplum tek sesli, yandaş medyanın kara propagandası aracılığıyla uyuşturulmaya; dindar ve kindar bir nesil yetiştirilmeye çalışılıyor. Dindar ve kindar nesil yetiştirme hevesiyle yetinemeyen iktidar, şimdi de çocuk evliklerini meşrulaştırmanın, tecavüzü aklayan ve kadını esaretin içine atacak yasal düzenlemeleri gece yarısı gündeme getirmiştir. İnanıyoruz ki; hevesleri yarım kalacak, başta kadınlar olmak üzere bu ülkenin emekçileri buna izin vermeyecekler. Bizler bu ülkenin işçi ve emekçileri, ezilen halkları, gençleri ve kadınları olarak; geleceğimizi asla teslim etmeyeceğiz, susmayacağız, teslim olmayacağız. Bu saldırıları püskürtmek ancak bütün emekçilerin ve ezilenlerin birlikte mücadelesi ile mümkündür. Hiçbir zulüm düzeni ilelebet süremez. İnanıyoruz ki, halkın birleşik mücadelesi bu karanlığı yenecektir.”

Açıklamanın ardından sahneye Gezi’de yaralanan ve hayatını kaybedenlerin yakınları çıkarak miting alanını dolduran kitleyi selamladı. Platform adına konuşan Volkan Kesal Bilici, “Bugün bu alanda tekrar Gezi ruhunu gördük. Barikat arkadaşlarımızla yan yana durmaktan gurur duyuyoruz.  Teslim olmayacağız” dedi. Miting konserlerle son buldu.

MİTİNGE KATILAN EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

“Teslim olmayacağız” mitingine  katılan  kurumlar şu şekilde: 78’liler Girişimi, BEKSAV, Çağrı Dergisi, Demokratik Alevi Derneği, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Çerkes Kongresi, Demokratik Halklar Köprüsü, Demokratik Hukukçular Platformu, Demokratik İslam Kongresi (DİK), Demokratik Pomak Hareketi, Devrimci Dostluk Kültür Derneği, Devrimci Parti (DP), Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), Doğu-Güney doğu Derneği Federasyonu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Engelliler Derneği, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Gökkuşağı Kadın Derneği, Hevi LGBTİ, İstanbul LGBTİ, İşçi Sözü, İşçilerin Sesi, Kaldıraç, KAOS GL, Kızıl Dayanışma, Konfederalîzma Ked A Demokratîk (KON-KED), Küresel Eylem Grubu (KEG), Munzur Koruma Kurulu, Nor Zartonk, Partizan, Politika Gazetesi, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Süryani Topluluğu, Toplum Ve Kuram-Lêkolîn Û Xebatên Kurdî, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖP-G), Tüm-Köy-Sen, Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi (YSGP),  Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Emek Partisi (EMEP), Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Kültür Derneği (AKD), TMMOB İKK, KESK Şubeler Platformu, DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, Alevi Federasyonu, Acıbadem Dayanışması, Kadın Partisi, Validebağ Savunması, Tekstil Sen, Limter İş, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kadıköy Kent Dayanışması, Kuzey Ormanları Savunması, Kolektif Yaşam İnisiyatifi, Suruç Yaralıları ve Tanıkları Platformu, Gezi Gazileri Platformu, Projeniz Değiliz, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Maltepe Forumu, Kozyatağı Dayanışması, Direniş Forumu, Yoğurtçu Parkı Formu, Teori Politika, İşçi Sözü, İşçilerin Sesi, Cam Keramik İş, Çağrı, Adalar Savunması, Velider, Çekmeköy Dayanışması, Demokrat Ordulular Derneği, Divriği Kültür Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Sokak Kültür Derneği, HDK, HDP İstanbul İl Örgütü, Birleşik Haziran Hareketi (BHH), EMEP, EHP, Halkevleri, SGDF, Kaldıraç, EÖÇ, PDD, KÖZ, İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, SEP, Başlangıç, Umut-Sen, DevGüç, Dev-Lis, Emek Gençliği, DHF. Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da mitinge katılanlar arasındaydı.

Mitingde Erdal Güney ve Mervan Tan sahne aldı.
14.45 Kartal’da alan doldu. Çok sayıda kişi dışarıda kaldı.

Twitter: @malaniyan_

14.35 Alandan dikkat çeken dövizler: İdama da başkanlığa da hayır, Laik demokratik Türkiye.

14.30 Kartal’da miting alanında binler bir araya geldi. Alana gelişler sürüyor.

binlerdolddurdu

14.15 Miting alanında “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılıyor.

14.05 Miting katılımcıları, tutuklu HDP’li milletvekillerine, siyasetçilere, gazetecilere, yazarlara özgürlük talep ediyor.

13.55 Miting katılımcıları, AKP’nin çocuğa cinsel istismara evlilikle cezasızlık getiren yasa teklifine tepki gösteriyor.

13.45 Miting katılımcılarının kullandığı tek ortak döviz: Teslim olmayacağız.