Anasayfa , Haberler , OHAL kararı Meclis’ten geçti

OHAL kararı Meclis’ten geçti

H.Merkezi |09.02.2023| Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 ilde 3 ay boyunca etkili olacak olan Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etti.

Meclis Genel Kurulunda görüşülen OHAL kararı, muhalefet partilerin itirazlarına rağmen kabul edilerek yürürlüğe girdi.

151 vekilin oyu aranıyor

OHAL kararının, Anayasa ve TBMM İç Tüzük gereği en acil şekilde Genel Kurul’un onayına sunulması gerekiyor. Deprem nedeniyle milletvekillerinin bölgelerde görevli olmaları da dikkate alınarak, kararın yarın Genel Kurul’un onayına sunulması planlandı. OHAL için Meclis’te nitelikli çoğunluk aranmıyor ancak karar yeter sayısı için 151 vekilin oyu aranacak.

Yaşamını yitirenlerin sayısı 14 bin 351’e yükseldi

Hükümet adına konuşan ve OHAL savunucusu AKP’li Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, deprem nedeniyle yaşamını yitirenlerin 14 bin 351’e yükseldiğini açıkladı.

Oktay, Meclis’te yaptığı konuşmada, “Yaşadığımız bu büyük afette göçük veya yıkım sonucu an itibari ile 14 bin 351 kişi hayatını kaybetmiş, 63 bin 794 kişi yaralanmıştır. Geçici barınma ihtiyacının karşılanması için bölgede 100 binin üzerinde çadır kurulmuş ve 1 milyon 255 bin battaniye gönderilmiştir” dedi.