Anasayfa , Haberler , Her yer Lice her yer direniş

Her yer Lice her yer direniş

10172775_717722501599136_5075474330983370697_nLiCE -08-06-2014- Lice’de Kaleko/Karakol yapımlarını protesto eden Kürt halkına askerlerin silahlarla saldırması sonucu Ramazan Baran ve Baki Akdemir,isimli 2 kişi hayatını kaybetti. İşte barış süreci işte barış adı altında işlenen cinayet zincirleri. Yaşam alanlarına sahip çıkan ve alanlarında asker, mayın yani devlet terörü istemeyen Kürt halkı taleplerini dile getirdiğinde de devlet terörü ile karşılaşıyor.

Her yer Lice!

Lice’de başlayan direnişe İstanbul’dan Amed’den ve birçok ilden sokağa dökülen militanlar ve halk destek verdi.

İstanbul, Asker saldırısının ardından HDK Beşiktaş Meclisinin çağrısı ile halk Beşiktaş Kartal Meydanında bir araya geldi. Bir araya gelen halk oturma eylemi başlatarak “Berkin’in katili Lice’de işgalci” , “Diren Lice Beşiktaş seninle” sloganları attı. Oturma eyleminin ardından bugün Bağcılar’da HDP ve BDP tarafından saat 15.00’da düzenlenen kitlesel protestoya da çağrı yapıldı.

Kadıköy’de sokağa çıkan halk Bahariye Caddesi’ni trafiğe kapatarak yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında, “Lice’nin katili patron ağa devleti” , “Lice’de katliam var” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından Boğa helkenin önünde oturma eylemi gerçekleştirildi.

Gazi Mahallesinde ise Lice deki katliamın ardından sokağa dökülen kitleye polis saldırdı. Polis saldırısına kitle ise Molotoflar, havai fişekler ve sapanlarla karşılık verdi. Polisin saldırısı sonucu genç bir kadın kolundan gaz fişeği ile yaralandı. Çatışmalar geç saatlere kadar sürdü.

Okmeydanı’nda da sokağa dökülen kitle Şark kahvesi önünden yolu trafiğe kapattı ve polis yürüyüşe izin vermeden saldırdı. Polisin saldırısına Molotoflar, ve havai fişeklerle karşılık veren militanlar Belediye otobüsünü Molotoflarla ateşe verdi. Eylem boyunca “Lice’nin hesabı sorulacak” , “Barış değil savaş” sloganları atıldı. Militanlar polisi mahalleye sokmamak için direndiler.

Bağcılar da ise sokağa dökülen kitle,  “Lice Meskan isyandır direnişe selamdır”  pankartı açarak Fatih mahallesine yürüdü. Yürüyüş esnasında, “Şehit namirin” , “Lice’ye uzanan eller kırılsın” sloganları atarak Maslak caddesini trafiğe kapattı. Kitlenin yolu kapatmasının üzerine polis saldırdı ve kitlede sapan, Molotof ve havai fişekle karşılık verdi. Çatışmalar geç saatlere kadar sürdü.

Sarıgazi de sokağa çıkan YDG-H milisleri faşist AKP hizmetçisi olan A-101’i ve Kaymakamlığı yaktılar. Kaymakamlığın yanmasının ardından polis ablukası altına alınan Demokrasi caddesinde çatışmalar başladı. Pencerelerden de eyleme tencere ve tavaları ile destek veren halkın öfkesi “kabına” sığmıyordu. Çatışmalar boyunca, “Diren Lice YDG-H seninle” , “Lice’nin katili patron ağa devleti” , “Lice’nin hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Ankara da sokağa çıkan kitle “Tayibin destanı Lice’de sürüyor” pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “diren Lice Ankara seninle sloganları atıldı.

 

Baran’ı onbinler Amed’de uğurluyor

Lice’de Türk askerlerin saldırısı sonucu sırtından iki kurşunla vurularak yaşamını yitiren Ramazan Baran’ın cenazesi bugün Kurşunlu Camii’nden kortej halinde alınarak Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.