Home , Avrupa , Oberhausen’de Binali Yıldırım ve T.C. Devleti Protesto edildi!

Oberhausen’de Binali Yıldırım ve T.C. Devleti Protesto edildi!

OBERHAUSEN|20.02.2017| T.C. Devletinin faşist saldırıları ve Başbakanı Binali Yıldırım’ın Oberhausen’de Arena salonunda düzenlediği toplantı yürüyüş ve miting ile protesto edildi.

ATİF’in de bileşeni olduğu Avrupa Hayır Platformunun ve Sol Parti’nin (Die Linke) yapmış olduğu çağrı ile cumatesi günü saat 11:00’de Oberhausen tren garı önünde T.C. Devletinin faşist saldırıları protesto için 1000’i aşkın kitle bir araya geldi. Partizan’nın yanısıra birçok devrimci-demokrat kitle örgütleri katılım sağladı. ATİF taraftarları, Almanca ve Türkçe “Kahrolsun Faşist Diktatörlük, Faşizme Karşı Omuz Omuza” yazılı pankartı açarak yer aldılar. Gar önünde toplanan kalabalık bir kitle kısa bir açılış mitingi gerçekleştirerek Arena salonuna doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca yapılan türkçe ve almanca konuşmalarda faşist T.C. Devleti’nin baskıcı ve katliamcı politikaları teşhir edildi. Ayrıca Nisan ayında yapılması planlanan referandum seçimlerinde neden Hayır oyu kullanılması gerektiğine dair açıklamalar yapıldı.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Yürüyüş boyunca sık sık, Faşizme Karşı Omuz Omuza, terörist Erdoğan, Diktatör Erdoğan ve almanca dün Hitler bugün Erdoğan, Katil ve Faşist Erdoğan sloganları atıldı. Oberhausen Arena yakınlarına kadar gelen kalabalık kitlenin daha fazla ilerlemesi alman polisi tarafından engellendi. Burada da konuşmalar ile devam eden protesto mitingi ara ara AKP ve Erdoğan yanlıları tarafından provakasyon girişimleri oldu. İlk konuşmacı olarak Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin bir konuşma yaptı. Konuşmasında nisan ayında ki yapılacak seçimlere değinen Nesin, “kaybedeceğini bilerek bir seçime gidiyor. Burada yapılacak mitinge kendisi gelirdi. İki neden gelmiyor. Birincisi avrupa’ya çıkmaktan korkuyor, insan haklarından dolayı korkuyor, savaş suşlusu olarak korkuyor, IŞİD’e yaptığı destekten dolayı korkuyor, öldürdüğü kürtlerden dolayı korkuyor, yaktığı insanlardan dolayı korkuyor. Bunlar biliyorsunuz ilk defa insan yakmıyor. Madımakta yakanlarında avukatları idi bunlar.Avrupadaki oylarda hayır oyları evet oylarını geçecek. O yüzden bu iki aylık süre içerisinde canımızı dişimize katmak zorundayız. Herkesi uyarmak zorundayız. Bu şaka değil. Bizim 12 mart’ta ve 12 eylül’de yaşadığımız faşizme benzeyen bir faşizm değil” diyerek konuşmasına devam etti.

Avrupa Hayır Platformu adına yapılan konuşmada ise,” biz avrupa’da türkiye’de yaşatılmaya çalışılan ve bütün halkları baskı altına alan faşizme karşı bir hayır platformu kurduk. Biz bu hayır platformunu kurarken kimsenin, dinine, diline, ırkına, rengine, cinsiyetine yada tercihlerine bakmadan kurduk. Bizim tek derdimiz Erdoğan şahsiyetinde kişiliğini bulmaya çalışan 150 yıldır türkiye’de devam eden faşist politikalara dur diye bilmek. Bizim derdimiz Türkiye’de Kürdistan’da devam ettirilmeye çalışılan savaş politikalarına dur diyebilmek için kurduk” diyerek sürdürdü.

Ardından yapılan konuşmaların ardından kitleler toplu şekilde dağıldı.