Home , Avrupa , Nürnberg’de Tren Garı İşgali

Nürnberg’de Tren Garı İşgali

Ohne TitelFaşist TC devletinin Türkiye Kürdistanın’daki katliamlarını protesto amacıyla 6 Ocak günü akşam 18:00’da Nürnberg Tren Garı işgal edildi. Spontan gelişen eylemde birçok devrimci, demokrat kurum ve bireyler yer aldı. Medya Halkevi, ATİF, AGİF, DİDF, die Linke, AKM Nürnberg, Karawane’nin katıldığı işgalde yapılan konuşmalarda Kürdistan’da devletin yürüttüğü kirli savaş ve katliamlar teşhir edilerek Avrupa devletlerinin de bu vahşeti görmezden gelmesi ve sessizliği kınandı.
“Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Türkische Armee raus aus Kürdistan”, “Deutsche Waffen raus aus Kürdistan”, “Katil Erdoğan”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Şehit Namırın” sloganları tren garını inletti ve toplanan kitle tarafından ilgiyle izlendi. Nürnberg Belediye Meclisi üyesi Marion Padua da eylem yerine gelen basına konuşarak Kürdistan’da dün Seve Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayir’in adlı 3 kadının katledildiğine değindi.
Ohne Titel 2Ayrıca Nürnberg’de kurulan “Bündnis für Frieden in Kurdistan Nürnberg” (Alevitische Gemeinde Nürnberg, ATİF Nürnberg, AGİF Nürnberg, DIDF, Karawane Nürnberg, Kurdisch-Deutsche-Freundschaftsgesellschaft Weißenburg, Medya Volkshaus, Linke Liste Nürnberg, ) tarafından 7 Ocak günü saat 10’da bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Nürnberger Nachrichten, Radio Z ve Özgür Politika’nın katıldığı basın açıklamasına konuşmacı olarak Aligül Yıldız (Bündnis für Frieden in Kurdistan Nürnberg), Daniel Arnold (Kreisvorsitzender der Grünen), Ateş Gürpınar (Landesgeschäftsführer der Linken) ve telefon bağlantısı yoluyla Mardin’de bulunan Ali Atalan (HDP Mardin milletvekili) katıldı. Önce Bündnis tarafından hazırlanan ve UNESCO ve UNICEF’e yollanan mektuplar okundu. Ardından Daniel Arnold ve Ateş Gürpınar birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Kürdistan’daki duruma değinilerek katliamlardan, öldürülen çocuklardan bahsedilerek bölgede başta yaşam hakkı olmak üzere tüm özgürlüklerin askıya alındığı ve bu savaşın durdurulması için Türk devletinin teşhir edilmesi ve kamuoyunun duyarlı hale getirilmesi gerektiği vurgulandı. Ali Atalan ise bölgedeki vahşeti anlatarak Alman kamuoyunun ve sivil toplum örgütlerinin bir an önce harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.
scroll to top