Anasayfa , Avrupa , Almanya yerel seçimleri: CDU birinci, Die Linke Doğu’da ikinci güç

Almanya yerel seçimleri: CDU birinci, Die Linke Doğu’da ikinci güç

europawahl_227_dpaALMANYA | 27-05-2014 | Almanya’da Pazar günü Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ile aynı anda 10 eyalette yerel seçimler yapıldı. AP seçimlerinin gölgesinde kalan yerel seçimlerde, 10 eyaletten sonuçları netleşen 8 eyalette iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) birinci parti olmayı başardı.

CDU’yu iktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) takip ederken, Sol Parti (Die Linke) eski Doğu Almanya eyaletlerinin tümünde ikinci parti olmayı başarırken, Hamburg’da oylarını arttırdı.

Resmi olmayan sonuçlara göre ülkenin en büyük eyaleti Nordrhein-Westfalen (NRW)’de CDU oyların yüzde 38’ini alırken, ikinci sıradaki SPD yüzde 31 oy oranına ulaştı. Bu eyalette sırasıyla Yeşiller yüzde 11,7, Liberal Demokrat Parti (FDP) yüzde 4,8 ve Die Linke yüzde 4,6 oy aldı. Euro karşıtı Almanya İçin Alternatif (AfD) adlı sağ parti ise tüm kent ve ya ilçe meclislerinde aday göstermemesine rağmen 2,5 oy oranına ulaştı.

Batıdaki diğer eyaletlerden Rheinland-Pfalz’da ise CDU yüzde 40,1, SPD yüzde 29,3, Bağımsız Seçmenler Grubu yüzde 12 ve Yeşiller yüzde 8 oy aldılar. FDP yüzde 4’lere gerilerken, Die Linke yüzde 3,1 ile eyalet ve genel seçim oranlarına yakın oy oranında kaldı.

Bir dönemler solun kalelerinden olan Saarland eyaletinde de CDU yüzde 38, SPD yüzde 35 civarında oy aldılar. Die Linke ise, eski liderlerinden Oskar Lafontaine’nin eyaleti olan Saarland’da yüzde 7,3 oldukça düşük bir oy oranında kaldı.

DOĞU’DA DİE LİNKE YİNE İKİNCİ GÜÇ

Başkent Berlin haricinde eski Doğu Almanya’nın 5 eyaletinde yapılan seçimlerde de tüm eyaletlerde CDU birinci parti oldu. Sachsen’da yüzde 40,5 oy alan CDU, Thüringen, Sachsen-Anhalt, Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde de yüzde 33 ila 35 arası oy oranları ile birinci parti oldu. CDU, Brandenburg eyaletinde ise yüzde 24,8 ile kılpayı SPD’yi geride bırakmayı başarırken, SPD sadece bu eyalette ikinci parti olabildi.

Die Linke ise, doğudaki 5 eyalette yüzde 17 ila yüzde 22 arasında oy olarak ikinci güç oldu. Die Linke, doğu eyaletlerinde küçük düşüş ve ya artışlara rağmen 2009 yılına yakın oy oranlarına ulaştı. Die Linke, Rostock, Potsdam ve Cottbus kent merkezlerinde ise birinci parti olmayı başardı.

HAMBURG’DA SPD DÜŞTÜ,  DİE LİNKE  VE YEŞİLLER YÜKSELİŞTE

Hamburg eyaletindeki seçimlerde ise, Die Linke ve Yeşiller oylarını arttırırken, eyalet yönetimini elinde bulunduran SPD oy kaybı yaşadı. CDU ise 2011 yılına yakın oy oranlarında kaldı. Hamburg’u oluşturan 7 bölgede (Bezirk) SPD yüzde 40’lardan 30’lara gerilerken, CDU yüzde 25’ler civarında oy aldı.

Yeşiller’in üçüncü parti olduğu Hamburg’da, Die Linke ise yüzde 14,1 ile en yüksek oy oranını Hamburg merkez bölgesinde yakaladı. Eyalet-şehir statüsündeki Hamburg’da son olarak 2011 yılında yapılan seçimlerde Die Linke yüzde 6,4 oy alabilmişti.

Ülkenin üçüncü büyük eyaleti Baden-Württemberg’deki seçim sonuçlarının ise bugün açıklanması bekleniyor.

10 eyaletteki yerel seçimlere katılım Sachsen-Anhalt’ta yüzde 43’te kalırken, Rheinland-Phalz eyaleti yüzde 60  ile seçimlere katılımın en yüksek olduğu eyalet oldu. (ANF)