Home , Haberler , Nürnberg`de kitlesel haykırış:“Hiçbir duvar bizi ayıramaz! Yoldaşlarımıza özgürlük! 129 a/b yasalarına son !“

Nürnberg`de kitlesel haykırış:“Hiçbir duvar bizi ayıramaz! Yoldaşlarımıza özgürlük! 129 a/b yasalarına son !“

nbg2

NÜRNBERG: 18 Temmuz 2015, bugün içlerinde  Dr. Banu Büyükavcı ve Dr. Sinan Aydın’ın ve ATİK aktivistlerinin de bulunduğu devrimcilerle ve Almanya’da zindanlarda tutulan tüm politik tutsaklarla dayanışma amacıyla, „Hiçbir duvar bizi ayıramaz,Yoldaşlarımıza özgürlük,129 a/b yasalarına son“ „Keine Mauer kann uns trennen! Freiheit für unsere Genossinnen ! Weg mit 129 a/b ! „şiarıyla Nürnberg`de 250 civarında kitlesel katılımın olduğu bir miting ve yürüyüş düzenlendi.

Nürnberg Weiserturm`da „ATİK` le dayanışma Birliği-Nürnberg“ bileşenlerince düzenlenen ve Demokratik Güçbirliği tarafındanda desteklenen mitinge, ATİF Güney Almanya dernekleri aktivistleride katıldı.Mitingde Almanca olarak 15 Nisan 2015 tarihinde tutuklanan ATİK aktivistleri ve TKP/ML` li devrimcilere yönelik Alman Devletinin tutumunu ve saldırgan politikalarını eleştiren ve kınayan konuşmalar yapıldı.

Saat 12.30 da yürüyüşe geçen kitle, Plärer üzerinden Fürther strasse`den Nürnberg Hapishanesi önüne kadar yaklaşık 1 saat kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca; „Devrimci tutsaklar yalnız değildir“„Yaşasın Devrimci dayanışma“„Yaşasın Enternasyonal dayanışma“„129 a ve b yasaları kaldırılsın“„Faşizme karşı omuz omuza“„Tecrit hücreleri, işkencedir„“Erhan Aktürk yalnız değildir“ „Diren Banu,Diren Sinan ATİK sizinle“ Devrimci tutsaklara özgürlük“ sloganları kitlesel şekilde haykırıldı.

Yürüyüş boyunca ses cihazını taşıyan araçtan, „o duvar o duvarlarınız bize vız gelir vız“ marşı ve devrimci marşlar dinletildi. Yürüyüşün geçtiği güzergahlarda kitlenin ilgisi yoğundu. Nürnberg Cezaevinde izalasyon hücresinde tek başına tutsak olarak bulunan Erhan Aktürk ile dayanışma amacıyla sloganlar atılarak cezaevi çevresinde yüründü. Yürüyüşte, Bündnis,Rote Hilfe, ATİK, MLPD, SKB, AGİF,OA temsilcileri tutsaklarla dayanışmayı içeren konuşmalar gerçekleştirdiler.

Nürnberg`de Alman ve Göçmen 13 ilerici ve devrimci -demokrat kurumun oluşturduğu „Nürnberg ATİK li Tutsaklarla Dayanışma Birliği“, önümüzdeki süreçlerde demokratik tepkilerini ortaya koyacak daha başka etkinliklerde düzenleyeceklerini duyurdu.Yapılan miting ve yürüyüşe katılan tüm kesimlere dayanışma ve desteklerinden dolayı teşekür edildi. Yürüyüş saat 14.30 civarında Nürnberg Mahkemesi önünde sonlandırıldı.

15 Nisan 2015 tarihinde Nürnberg`de tutuklanan 7 devrimci ile İsviçrede 1, Fransada 1 Yunanistan` da 1 olmak üzere halen 10 Devrimci tutsak Türkiye`de ve Kürdistan`da devrimci mücadeleyi destekledikleri ve  TKP/ML üyeleri oldukları  iddiasıyla, Türk devletinin itham ve suçlamalarına istinaden Almanyada yürürlükte olan 129 a-b maddelerince, Alman devletinin yürüttüğü siyasi bir operasyon sonucu tutuklu bulunmaktalar. Tutsakların isimleri şöyle: Müslüm Elma,Seyit Ali Uğur,Haydar Bern,Erhan Aktürk,Musa Demir,Banu Büyükavcı,Sinan Aydın,Sami Solmaz,Mehmet Yeşilçalı,Deniz Pektaş.

 

 

scroll to top