Anasayfa , Avrupa , Almanya’da 1 Mayıs Heryerde! – Güncellendi

Almanya’da 1 Mayıs Heryerde! – Güncellendi

nbg3DUİSBURG | 02 – 05 – 2014 | Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl Duisburg kentinin iki farklı noktasında kutlanan işçi ve emekçi bayramı 1 Mayıs, bu yıl çok daha farklı geçti. NPD ve Pro NRW isimli ırkçı parti ve kurumlar Almanya’nın Berlin, Dortmund, Rocktock ve birçok diğer kentinde 1 Mayıs’ı sabote etmek için bilinçli bir şekilde ırkçı eylemler yapmaları Duisburg’ta da yaşandı.

Sabah saatlerinde Duisburg’un Tren Garında bir araya gelen aralarında MLPD, Partizan, ATİF, YDG, Young Struggle gibi birçok kurumun yer aldığı “Duisburg stellt sich quer” eylem birliği bileşenleri,  alana girdikleri andan itibaren polisin provokatif tavırlarıyla karşı karşıya kaldılar. Yüzlerce antifaşistin katıldığı eylemde  blokaj eylemleri yapılarak Nazilere geçit vermeme kararlığı vurgulandı. Tren garı kapısı ve içinde blokaj eylemleri girişiminde bulunan antifaşistlere polis biber gazı ve coplarla saldırdı. Gar içinde bulunan polis barikatını aşan Partizanlardan ikisi göz altına alındı.

Birçok çocuk ve yaşlının da aralarında bulunduğu kitleye biber gazı sıkan polisin agresif tavırları göz altına alınanlara yapılan muamelede de kendini gösterdi. Daha sonra Garın önünde yine küçük bir gerginlik yaşandıktan sonra kitlenin özellikle genç kesimi yine farklı nokta da blokaj yapmak üzere harekete geçti. Noktaya vardıklarında henüz eyleme bile geçmeden yine polisin provokatif tavırları karşısında kalan kitle de polise aynı şekilde karşılık verdi. Bunun üzerine geri çekilen polis üç eylemciyi daha göz altına aldı.

Aksam saatlerinde Pro NRW isimli ırkçı parti yine Duisburg’un merkezi bir noktasında bir eylem gerçekleştirdi. Eylemleri yine antifaşistler tarafından bloke edilmeye çalışılan ırkçılar, antifaşistlerle karşı karşıya geldiklerinde kitle ırkçılara karşı karşı arağa geçti. Eylem göz altılar olmadan sona erdi.

NÜRNBERG

Nürnberg kentinde yıllardır iki yürüyüş yapılmakta, birisi Sendikaların düzenlediği, diğeri Anti faşist otonom grupların düzenlediği. DGB nin yürüyüşü, bugün Saat 10.00 da Aufsessplatz dan başladı ve şehrin işlek caddelerinden yürünerek DGB binasi önündeki Meydanda yapılan miting ile devam etti.Bu yıl  1 Mayıs`a katılımın daha kitlesel olduğu gözlemlendi. Türkiyeli ve Kürdistanlı Göçmen örgütlerinden ATiF,PARTiZAN,AGiF,AKM, YEK-KOM,SYKP,DiDF,KOMKAR,KURTULUS CEPHESI nin de yer aldığı yürüyüşte  tahminlere göre  3000 civarında  işçi ve emekçi yürüdü. ATiK pankartı arkasında toplanan 70 civarında kitle, Kaypakkaya T-Shirtleri ve Partizan bayraklarıyla canlı ve dikkat çekiciydi.Yürüyüş boyunca “Her yer Taksim her yer direniş” “Yaşasn enternasyonal dayanışma” Kahrolsun Emperyalizm ve faşizm” Hak gasplarına son” ” 1 Mayıs, 1 Mayıs seni yaşatacağız” “Önderimiz Ibrahim, ibrahim Kaypakkaya” “Yaşasın Sosyalizm” “Yaşasın Devrimci Mücadelemiz” gibi sloganlar haykırıldı.Yürüyüş boyunca ses cihazindan, Enternasyonal,1 Mayıs,18 Mayıs,Partizan,çav bella gibi marşlar  kitleye dinletildi. ATiF in çıkarmış olduğu almanca bildirinin dağıtımı yapıldı. Miting alanına gelindiğinde  bir kısım ATiK ve Partizan  aktivistleri Otonom grupların düzenlediği ” Devrimci 1 Mayıs”a bayraklarıyla katıldılar Bu yürüyüşe de  tahminen 2000 civarında katılımın olduğu gözlemlendi. Devrimci dayanışma örneği..! Miting meydanında DGB nin, MLPD  (Almanya Marxist-Leninist Partisi) ne yönelik informasyon masası açtırmama kararına pratik olarak karşı koyuldu. MLPD `ye izin verilmese de, ATiK` inde içinde bulunduğu Demokratik güçlerin desteği ve dayanışmasıyla, masayı kaldırın kararını bildirmeye gelen DGB (Alman Sendikalar Birliği) nin ordnerleri protestoyla geri yollandı.“Hoch die Internationale Solidäritet ” Schulter an Schulter gegen Kapital” sloganları  haykırıldı. Eğer, MLPD masası kaldırılacaksa topluca tüm devrimci örgütler olarak hepimizin tavır koyacağı ve çadırlarımızı ve standlarımızı  hep birlikte kaldıracağımız, aktif protetoya baslayacağımız ve kürsüye yürüyeceğimiz  söylendiğinde, kararlılığımızı gören, DBG nin sendika bürokratları  daha fazla tavırlarını sürdürmeyi göze alamadılar. ATiK aktivistlerinin MLPD nin Standını koruması ve  aktif dayanışma göstermesi diğer demokrat kesimlercede olumlu karşılandı.

STUTTGART

Kamboçya’dan Mısır’a, Ukrayna’dan Bangladeş’e kadar dünyanın birçok ülkesinde kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Stuttgart’ta kitlesel bir yürüyüşle kutlandı. Sendikaların düzenlediği, türkiyeli ve kürdistanlı göçmen örgütlerin kitlesel katılım sağladığı yürüyüş saat 10:00 da Marienplatz Meydanı’nda başladı. Özellikle göçmen emekçilerin bu ülkede iş bulma sorunlarının artmasıyla ve kriz dönemlerinde ilk önce iş yerlerinden çıkarılanlar olmasıyla birlikte işçilerin öfkeleri artmaktadır. Artan öfke bu sene yürüyüşün daha da kitlesel geçmesini sağladı. Yaklaşık 2500 kişinin katılımıyla yürüyüşte Gezi sürecinde kaybedilenlerin isimleri okunup “yaşıyor!” diye haykırılarak şehit yoklaması yapıldı. Yapılan konuşmalarda ve atılan sloganlarda 1 Mayıs’ın Kızıllığı ön plana çıkarılarak, bütün ülkelerin işçileri ve ezilen halklarının özgür bir gelecek için birleşmesi gerektiği vurgulandı. Yürüyüş sonunda alanda halaylar çekilerek etkinlik sonlandırıldı.

ULM

1Mayıs dünya işçi sınıfının birlik ve mücadele günü olarak 128 yıldır kutlanmaktadır. Bütün saldırı ve zorbalıklara rağmen bedel ödenerek kazanılan hakların korunması ve ileriye taşınması için verilen mücadele bugün açısında büyük önem taşımaktadır. Bizlerde bu önemin bilinciyle hareket ederek Ulm Devrimci güçbirliği platformu içinde hazırlıklarımızı tamamladık. 1Mayıs günü Alman kitle örgütleri ve partilerinin yanı sıra türkiyeli devrimci parti ve demokratik kitle örgütlerinin yer almasıyla yürüyüş başladı. Kendi kortejimizin en önünde Almanca, kürtçe ve türkçe Yaşasın 1 mayis TKP/ML pankartının arkasında onlarca KAYPAKKAYA resimli partizan flamaları taşındı. Kitle örgütlerinden ATIF ise ırkçılığı teşhir eden pankartıyla yer aldi. Yürüyüş boyunca A/p türkçe ve Almanca yapıldı. Genel olarak canlı geçen yürüyüş miting alanında yapılan konuşmalarla devam etti. Ardından yürüyüş alanında açılan standımızın etkinliğin bitimine  kadar açık bırakıldı.

DARMSTADT 

Atif aktivistleri ve taraftarlari olarak alanda diger demokratik ve devrimci kurumlarla yürütülen ortak platform icerisinde ögürtledigimiz 1mayis etkinligini günün anlam ve önemine uygun halde kutlama perspektifiyle hareket ederek, hem örgütlenme sürecinde hemde alanda devrimci görev bilinciyle hareket etderek ATÎF perspektifi ve disiplinine uygun sekilde icra etmeye özen gösterdik.

Hava kosullarinin olumsuz olmasina ragmen katilim son derece yogun ve canli gerceklesti.

Atif aktivistleri ve taraftarlari Atif pankarti arkasinda yogunlasarak sloganlarla ve konusmalarla korteji miting alanina kadar canli tutmayi basardik. Miting alaninda da diger demokratik, ilerici kitle örgütleriyle miting sonuna kadar sicak temas halinde olundu. Bu yil devrimci demokratik dayanisma ve iliski, diger yillara göre daha yogun ve nitelikliydi. Bunun yil icerisinde atif aktivistleri olarak yürütülen faaliyetlerin etkisi oldugu ortak bir anlayis olarak ortaya cikti. Kortej ve miting katilimi (özellikle Atif kitlesi olarak) diger yillara oranla hem görsel hemde katilim olarak daha olumluydu.

1 mayis etkinligi Halkevi’ne gidilerek orada birlikte organize edilen kültürel etkinlikle devam etti.

WUPPERTAL
İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayıs  her yerde olduğu gibi Wuppertal’da coşkuyla kutlandı.

1 Mayıs sabahı Almanya Sendikalar Birliği (DGB)’nin önünde bir araya gelen işçiler saat 11.00’de yürüyüşe başladılar. Bütün sendikaların bayrakları ve pankartlarıyla yer aldığı yürüyüşte, demokratik göçmen örgütlerinden; ATİF, Alevi Kültür Merkezi, BİR-KAR, Anadolu Federasyonu, DİDF, ADHF’de pankart ve bayraklarıyla yürüyüşte yerlerini aldılar. Ayrıca Partizan Almanca, Türkçe ve Kürtçe “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı ve İbrahim Kaypakkaya flamalarıyla yürüyüşe ayrı bir renk ve coşku kattı.

Yürüyüş boyunca coşkulu sloganlar, çeşitli dillerde haykırıldı. ATİF üyeleri de yürüyüş boyunca sık sık Türkiye genelinde, özelde de İstanbul ve Ankara’daki yasaklara ve faşist Türk devletinin saldırılarına ilişkin Almanca ve Türkçe konuşmalara yaparak, gelişmeler aktardı ve dayanışma içinde olunması için çağrılarda bulunuldu.

Yürüyüş bitiminden sonra göçmen demokratik kurumlar Wuppertal Alevi Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek 1 Mayıs’ı kutladılar.

Kutlama saat 14.00’da genelde devrim mücadelesinde, özelde ise 1 Mayıs şehitleri şahsında bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından AKM adına bir konuşma yapılarak, 1 Mayıs’ın önemi ve göçmen demokratik güçlerin ortak çalışmasına dikkat çekti.

Daha sonra ATİF adına bir temsilci de konuşma yaparak, kitlerin 1 Mayıs bayramını kutladı ve Almanya’daki genel gelişmeler, işçilere, göçmenlere yönelik geliştirilen politikaları teşhir etti. Özellikle Türkiye’deki saldırılar ve devrimci ilericilerin bu saldırılara karşı verdikleri mücadelenin üzerinde duran temsilci, faşist Türk devletinin Taksim’i 1 Mayıs’a kapatmasını teşhir ederek, işçilerin verdikleri mücadele destek vermeye çağırdı. Temsilci konuşmasının sonunda Wuppertal’da 17 Mayıs’ta İbrahim Kaypakkaya’yı anma gecesine kitlenin katılması çağrısıyla konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlikte, BİR-KAR, DİDF, Anadolu Federasyonu temsilcileri de birer konuşma yaparak, 1 Mayıs’ın önemi ve genel gelişmeleri anlattılar. Ayrıca etkinlikte kültürel olarak ta müzik dinletisi yapıldı.

1 Mayıs yürüyüş alanında ve AKM’de yapılan etkinlikte ATİF’in çıkardığı bildiri ve 17 Mayıs’ta Wuppertal’da yapılacak olan İbrahim Kaypakkaya’yı anma gecesinin çağrıları geniş bir şekilde dağıtıldı.

 VİLLİNGEN – SCHWENNİNGEN

İşçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1Mayıs Villingen Schwenningen‘de kutlandı. DGB’nin organize ettiği yürüyüşe, içinde Linke Aktion, Linksjugend’solid’in yer aldığı kurumlarla birlikte „Mücadeleci  1 Mayıs İnsiyatifi“ adı altında katıldık.
1 Mayıs öncesi insiyatif olarak ortak çıkardığımız afiş ve bildiriler yoğun olarak dağıtıldı, ayrıca 26 Nisan’da 1 Mayıs’a çağrı amaçlı 2 ayrı yerde stand açıldı.  Yürüyüşe ADHK, DDİF, VS-AKM’de katıldı. Saat 10.00’da  Schwenningen Bahnhof’dan başlayan yürüyüş kolu olarak önce DGB binası önünde 1 Mayıs ile ilgili konuşma yaptık. Yürüyüş şehir meydanına kadar (Muslenplatz) devam etti. Burada kurulan sahnede yapılan konuşmaların ardından miting sona erdi.

MANNHEİM

Mannheim şehrinde kötü hava koşularına rahmen kitlesel ve coşkulu bir 1. Mayıs yürüyüşü gercekleşti. Saat 9 da DGB Sendika binası önünde toplanan kitle 10 da yürüyüşe gecti.

Partizan,ATİF, YDG ve Yeni Kadın faaliyetcileri mannheim da ilk kes alman ve göcmem kurumlarla ortak bir 1. Mayıs hazırlığına girdi.Anti-Kapitalist Block adı altında Rebell, Rote Aktion, Bündniss für Asylrecht,Partizan, ATİF, YDG ve Yeni Kadın sınıf mücadelesini örgütlüyelim şiarıyla yürüyüşe katıldı.

Yürüyüş güzergahında TKP/ML Sempatizanları tarafından yapılan yazılamalar ve asılı olan Almanca yazılı  -” Bütün dünyanın Proleterleri birleşin” TKP/ML –  pankartı, 1. Mayısa ayrı bir renk katı. Yürüyüş den sonra ATİF e bağlı olan İntegrationsverein lokaline gidilib sohbet edildi. 

HAMBURG

Hamburg’ta öğlen saat 11.00 ‘da  DGB(Almanya Sendiları Birliği ) önçülüğünde 1 Mayıs yürüyüşüne Atik Ydg Yeni Kadın ve Partizan’ın yanı sıra bircok göcmen kurumda katıldı.Düzenlenen yürüyüşe ATİK ve Partizan kitlesel şekilde katılım sağladı.Yürüyüş Boyunca internasyonel blog ta sloganlar eşliğinde coşkulu bir şekilde kutlandı.Sık sık Türkiye’deki 1 Mayıs ‘ta yaşanan işçi ve emekçilere ,demokrat ve devrimcilere yönelik saldırılara karşı dayanışma sloganları atıldı.Kitlemizin attıgı sloganlar “1 Mayıs Kızıldır Kızıl Kalacak,Heryer Taksim heryer direniş, Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” ve ceşitli Almaca sloganlar atarak yüründü.Yürüyüşün sonunda DGB binasında konuşma yapması beklenen Hamburg Eyalet Başkanı Olaf Scholz DGB Binasını Lampedusa mültecileri ve genel mülteciler politikalarına karşı işgal edildi. Konuşamaması üzerine  Olaf Scholz ‘ da alandan uzaklaşmak zorunda kaldı.

Alternatif 1 Mayıs (Devrimci 1 Mayıs ) olarakta bilinen yürüyüşte Hamburg’ta akşam saat 18.00’da başladı.Hamburg’ta ceşitli sol ve demokrat ,devrimci kurumun  katılıp desteklediği yürüyüş Polisin provakatif  saldırılarına sahne oldu.Bu yürüyüşede Partizan ‘dan kitlesel  bir katılım oldu.Feldstrasse diye bilinen yerden başlayan yürüyüşe polisin uydurma veya basit sebeplerle sık sık durdurmasına karşın kitle direnerek yürüdü.Bu yürüyüşte de Partizanlar “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya Yaşasın Partimiz TKP M/L Halk Ordusu Tikko ve TMLGB Heryer Taksim heryer direniş ‘gibi sloganlar atarak ön safta polise karşı direndi.Bir sağlık görevlisi 50 den fazla kişinin yaralandığını bildirdi ve 15 kişi de göz altına alındı.Yürüyüş boyunca polisin sık sık provakatif saldırılarına karşın akşam saatlerine kadar direnerek yüründü. (Hamburg’tan Partizan okuru)