Home , Avrupa , Nürnberg ATiK e Sahip çıktı.

Nürnberg ATiK e Sahip çıktı.

11062100_1570830119860872_9057143237131634279_nNÜRNBERG-17-04-2015- 15 Nisan Çarşamba günü Alman Polisinin Savcılık emriyle ATiK ve Yeni Kadın yönetici ve üyelerine yönelik mesnetsiz saldırısında tutuklananlara sahip çıkmak ve Alman Hükümetinin ATiK e yönelik tavrını kınamak için kitlesel bir miting ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

200 kadar Türkiyeli-Kürdistanlı,Alman ilerici,demokrat ve devrimci insanın katıldığı etkinlikte „Baskılar bizi yıldıramaz“ „Freiheit für alle politische gefengenen“ Yaşasın Devrimci dayanışma“ Polis terörüne son“ Tutuklanan ATiK üyeleri derhal serbest bırakılsın“ gibi sloganlar almanca ve türkçe haykırıldı.

Mitingde ATiK adına yapılan açıklamada “ Demokratik mücadelemiz devam edecek.30 yildan beri demokratik mücadele veren kitlesel kurumumuzu,  polis baskısı ile yılıdrmak isteyenlerin, Devrimci irademizi kırmak isteyenlerin, sevinçleri kursaklarında kalacaktır. Korkmuyoruz.Yılmıyoruz. ATiK olarak ırkçılığa,faşizme,emperyalizme karşı durduk duracağız. İşçilerin ve emekçilerin haklarını savunduk savunacağız.Türkiyede faşist devlet terörüne karşı halkımızla daynışma içinde olduk olmaya devam edeceğiz. Kürt ulusuna ve Alevilere yönelik baskı ve zulme karşı tavır aldık, almaya devam edeceğiz. Ermenilere yapılan Soykırımın 100. yılında Türk devletini teşhir ettik ve ona yardımcı olan Alman Emperyalistlerini teşhir edeceğiz.Pegida,Nugida gibi adlarla Almanyada yükselen faşist ırkçılığa karşı sokaklarda olduk, olmaya devam edeceğiz.Önümüzdeki süreçte Avrupa genelinde tutuklanmış bulunan 10 ATiK üyesi yoldaşlarımıza sahip çıkmak için demokratik kamuoyunu,siyasi partileri, dernekleri,aydınları, yazarları, sendikaları, milletvekillerini, medya kuruluşlarını, gazeteleri tutuklmalara ve 129-a /b yasaları gibi faşizan keyfi tutumlara tavır almaya çağırıyoruz“ denildi.

Tutuklanan ATiK üyelerinin Bayern de Münih,Kaisheim ve Augsburg cezaevlerinde tutulduğu ve Avukatlar üzerinden hukuk mücadelesininde yürütüldüğü belirtildi.

Mitinge, AGiF,DiDF,NAV DEM, SOL Liste, MLPD, Antifa, SYKP,DKP, dernek ve çevrelerinden insanlar, katıldılar. Nürnberg Belediye Meclisi üyesi Özlem Bahadır, Sendikacı Johannes Ruprecht,Dialog der Kulturen derneği ve Yenigün Kültür derneği adına dayanışma konuşmaları yapıldı.

 

scroll to top