Anasayfa , EMEĞİN GÜNDEMİ , Nestle’de 900 işçi greve çıktı

Nestle’de 900 işçi greve çıktı

nestlede 900 isci greve ciktiBursa’daki Nestle çikolata fabrikasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmayınca 900 işçi greve çıktı.

Nestle ile Tek Gıda-İş Sendikası arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde sonuç çıkmaması üzerine Nestle’nin Bursa Karacabey’de kurulu fabrikasında 900 işçi bugün greve çıktı. Arabulucu aşaması da dahil 10 görüşme sonucunda anlaşmaya varılamadı. Anlaşmazlık konuları arasında, ücretin yanı sıra bir dizi sosyal haklar ve çalışma koşulları düzenlemesi de var.

Grevdeki işçiler adına konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türker“Süreç, 4-5 aydır devam ediyor. Bunun bir yasal prosedürü ve zamanı var. Bu görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması üzerine arabulucuya gidildi. Orada da uzlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı” ifadelerini kullandı.

İşçiler, fabrikanın duvarına Bu iş yerinde grev vardır” yazılı pankart astı.

 

Esnek çalışma kaldırılsın, tüm işçiler kadroya alınsın!

Sözleşme görüşmelerinde işçiler, esnek çalışmanın kaldırılarak tüm işçilerin kadroya alınmasını, zorunlu fazla mesai uygulamalarına son verilmesini istedi. Ortalama 7 yıllık çalışan olan ve brüt 1647 lira ücret alan işçiler, 1 yıl için ücretlere seyyanen 555 lira, her kıdem yılı için de 20 lira, 2. yıl içinse enflasyon üzerine 5 puan zam istiyor.

Patron ise 0-5 yıla kadar kıdemi olan işçi için 100 lira zam, her kıdem yılı için artı 8 lira, 6-10 yıla kadar 175 lira zam, her kıdem yılı için ise artı 16 lira veriyor. 11 yıl ve üzeri işçiler için ise 200 lira zam, her kıdem yılı için de artı 16 lira dayatıyor.