Home , Manset , Müslüm Elma: „Direnmekten başka bir seçenek yok“

Müslüm Elma: „Direnmekten başka bir seçenek yok“

Haber Merkezi |27.04.2018|  Kamuoyunda Münih Komünistler davası olarak bilinen TKP/ML davası kapsamında Alman devleti tarafından 2015’ten bu yana tutsak alınan Müslüm Elma’nın posta yolu ile elimize ulaşan mektubunu olduğu gibi yayınlıyoruz.

Sevgili Sabahattin,

Kartınızı aldım. Teşekkür ederim ve umarım iyisiniz. Bizde iyiyiz. Elbette zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bölgemizde ezilen halkların kanını akıtmaktan zevk alan katil diktatörlerin kısa vaadeli sahte zafer çığlıkları canımı acıtıyor. Ama tüm bunlara karşın ezilenlerin tarihi yaratıcılığına olan inancımızı asla yititmemeliyiz. Çünkü bölgenin diktatörleri ve suç ortakları tıpkı tarihteki hain kardeşleri gibi eninde sonunda o çöplüğe gömüleceklerdir. Tarihin tanıklığına inanmalıyız.

İçinden geçmekte olduğumuz süreçte nerede olursak olalım, haklı ve meşru olandan yana asla tereddüte düşmeyelim. Güncel bağlamda Efrin drenişini sahiplenmek, insanlığa sunulan bir hizmettir. Mesele sadece bir alanı, bir mevziyi savunma meselesi değildir. Mesele çağdışı bir zihniyete karşı halkların kardeşliğini, özgür geleceğini savunma meselesidir. Kuşkusuz zorluklar çok. Ama direnmekten başka bir seçenek yok, ister hapishanede ol, isterse Efrin’de ol istenilen ve dayatılan bu.

Kapının önünde Erdoğan gibi katille, arkasındaysa emperyalistler… burada tabi ki şaşılacak birşey yok çünkü onlar aynı çöplükte ürüyorlar. Elbette ki çıkarları için zaman zaman birbirlerini de yiyorlar. Ama sorun ezilen halklar olunca hemen aynı mevzide konumlanıyorlar. Efrin’de son yaşananlar bir kez daha bu gerçeği açığa çıkardı, biz buyuz dercesine.

Sevgili dost;

devrimci olmak bir söylem değil bir eylemdir. Devrimci olmak bir sınıf duruşudur. Geleceği yüreğinde taşıyan ve özgür düşünenlerin baş eğmez yürüyüşüdür. Hiç şüphesiz yaşanan pratik başarısızlıklar/ yenilgiler bu düşünüş ve hareket tarzını önemli oranda sakatladı. Ama bu bizim için bir „kader“ değildir ve değişecektirde. Buna inanmalıyız ve bulunduğumuz her alanda bunun mücadelesini yürütmeliyiz. Dahası bunları yapmak bizim varlık gerekçemizdir.

Bu kısa mektubumu şimdilik burada noktalıyorum ve size selamlarımı, sevgilerimi yolluyorum. Aynı duygularla tüm dost yüreklerede selamlar…

Müslüm Elma

27.03.2018