Home , Avrupa , Mültecilerle dayanışma suç değildir!

Mültecilerle dayanışma suç değildir!

Haber Merkezi|28.11.2020|Basın toplantısında, Ali Can Aybayrak ve Hüseyin Şahin’in serbest bırakılması istendi.
Yunanistan Eylem Birliği Platformu Türkiye/Kürdistan; 17 Kasım 2020 tarihinde Yunanistan’ın Midilli adasında tutuklanan Ali Can Aybayrak ve Hüseyin Şahin’in durumlarına ilişkin bir basın toplantısı yaptı.

Türkiye’den Yunanistan’a sığınmak için gelen iki avukata yardımcı olurken gözaltına alınıp tutuklanan Ali Can Aybayrak ve Hüseyin Şahin uzun bir süresidir Yunanistan’da politik mülteci olarak yaşamaktadırlar. Politik kimlikleri ve faaliyetleri açık olan Ali Can Aybayrak ve Hüseyin Şahin; yoldaşlarının can güvenliği ve yasadışı iadeye (bush-back)  karşı yoldaşlarına yardımcı olamaya çalışırken polis tarafından işkenceyle gözaltına alındıktan sonra yetkili savcının “kaçakçı”  suçlamasıyla tutuklandılar. Bu kapsamda açıklama yapan Eylem Birliği: “Mültecilerle dayanışmak suç değildir. Ali Can Aybayrak ve Hüseyin Şahin serbest bırakılsın” çağrısı yaptı.

“Siyasi sığınmacı olmak zorunda kaldılar”

Eylem Birliği: “Faşist Türk devletinin işçi-emekçilere ve Kürt halkına uyguladığı faşist politikalara karşı Ezilenlerin Sosyalist Partisi bünyesinde demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten bu yoldaşlarımız çeşitli dönemlerde gözaltı, tutuklama ve işkence saldırılarına maruz kaldılar. Türkiye’de politik faaliyetleri engellenen, can güvenlikleri ortadan kalkan ve ağır hapis cezalarıyla karşı karşıya kalan yoldaşlarımız Yunanistan’da siyasi sığınmacı olmak zorunda kaldılar. Türkiye dışında olmak onları mücadeleden alıkoymadı, Yunan devletinin mülteci düşmanı politikalarına karşı mücadeleye ve mültecilerle dayanışma içinde olmaya devam ettiler.

Yunan devletinin, sınırlarda, kendi ülkelerinde yaşam koşulları ortadan kalkan siyasi mültecileri yasadışı şekilde ve şiddet uygulayarak iade etme/geri atma uygulamalarını bilen yoldaşlarımız, Türkiye’de birlikte mücadele ettikleri iki avukat arkadaşına yardımcı olmaya çalışırken Midilli adasında Yunan polisi tarafından şiddete maruz kalıp savcı kararı ile tutuklandılar. Yoldaşlarımızın yardımcı olmaya çalıştığı iki avukat arkadaşımız, benzer şekilde, Türkiye’de can güvenlikleri olmayan, politik faaliyetleri ve mesleklerini yapma şartları ortadan kalkan ve bu nedenle Yunanistan’a sığınmaya çalışan kişilerdir. Faşist Türk devletinin gözaltı, tutuklama, fiziksel ve psikolojik şiddetine maruz kalmışlardır.

Dayanışma çağırısı

Yoldaşlarımız, siyasi sığınma amacıyla adaya gelen iki avukata orada yasadışı iade/geri itilme(push-back) riski olması nedeniyle insani bir dayanışma içinde oldular.” sözleriyle Ali Can Aybayrak ve Hüseyin Şahin’in politik faliyetleri ve tutuklanma sebeplerini açıkladı.

Açıklamada: “Mülteci düşmanı politikalara karşı dayanışmayı büyütmek siyasi ve insani sorumluğumuzdur. Yunan devletini bu mülteci düşmanı uygulamalardan ve faşist Türk devletinin suçlarına ortak olmaktan vazgeçmeye çağırıyor, yoldaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” diyen Eylem Birliği;

Özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten kişi ve örgütlere dayanışma çağrısı yaptı.

scroll to top