Anasayfa , Haberler , Dersim’de coşkulu HDP mitingi

Dersim’de coşkulu HDP mitingi

ibocanDersim: Dersim’de büyük bir heyecana sebebiyet veren HDP mitingi dün (4 Haziran) 25 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren köylerden ve ilçelerden gelen halk Seyit Rıza Meydanı’na kitlesel bir şekilde geçiş yaptı. PartizanYDG ve YDKgibi devrimci demokrat örgüt ve kurumların tüm renklerini kattığı mitinge, HDP İstanbul Milletvekili adayları Hasan Gülüm, Erdal Ataş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Emep Genel Başkanı Selma Gürkan, Dersim vekil adayları Alican ÖnlüEdibe Şahin ve HDP İzmir 2. bölge adayı Pınar Aydınlar’da katılarak konuşma yaptılar.

Miting tüm devrim ve demokrasi şehitleri nezdinde gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

HDP’nin İzmir 2. bölge Milletvekili adayı Pınar Aydınlar’ın konuşması ile devam etti. Aydınlar konuşmasında ilk olarak şunları söyledi: “Tarihin nice zulmüne direnmiş, 38 katliamını yaşamış, asla kimliğinden ödün vermeyen, düşmana korku salan direnişçiler, Meral YakarSefagülNurşen, FatmaDeryaGülizar ve Sakineler ve Kobane’nin yiğit kadını Arin Mirxan şahsında hepinizi selamlıyor ve ‘Jin Jiyan Azadi’ diyorum.”  HDP’ye yönelik saldırıları kınayan Aydınlar “İbrahim Kaypakkaya’nın ve devrimci önderlerimizin geleneğinin devamcısı olarak sistematik hiçbir saldırı karşısında sessiz kalmayacak taviz vermeyeceğiz, devrimcilere dönük tüm saldırılara operasyonlara karşı barajları aşacağımıza söz veriyoruz.” dedi

HDP İstanbul 1. Bölge adayı Hasan Gülüm ise Dersim’de siyaset yapmanın zorluğunu ifade ederek “Biz siyaseti Dersim’den çıkan önderlerden öğrendik. Bu seçimlerde sizlere kime oy vereceğinizi söylemekle sizlere haksızlık yapmış oluruz ” dedi. Gülüm, halkların kardeşliğinin ancak halkların eşitliği ile sağlanabileceğini vurgulayarak son günlerde HDP ’ye yönelik azgınlaşan saldırıları da lanetledi. Konuşmalar esnasında alana asılan Partizan imzalı dev İbrahim Kaypakkaya pankartı kitle tarafından alkışlar ve sloganlar ile karşılandı.

HDP İstanbul Milletvekili adayı Erdal Ataş, Emep Genel Başkanı Selma Gürkan, Dersim vekil adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin’in de gerçekleştirdiği konuşmalarının ardından Selahattin Demirtaş bir konuşma yaptı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erzurum’un ardından Dersim mitinge katıldı. Demirtaş konuşmasında, Dersim’in birleştiğini söyleyerek Erzurum’da partilerine yönelik yapılan saldırılara değindi. Barajı aşmak istedikleri için saldırılara uğradıklarını belirten Demirtaş, “Bakmayın bunların saldırganlığına. Hukuk, anayasa tanımıyorlar. Ellerindeki bütün güçle HDP’ye saldırıyorlar. Barajı aşmak istiyoruz dediğimiz için saldırıyorlar. Budur bizim suçumuz. Neymiş barajı aşarsak demokrasiye darbe yapacakmışız. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, HDP barajı geçerse demokrasiye darbe vurulacak diyor. HDP barajın altında kalırsa ülkeye ileri demokrasi gelecekmiş. İnşallah 2 gün sonra Seyit Rıza Meydanı’nda olduğu gibi tüm Türkiye zafere ulaşacağız. İki gün sabır, 2 gün sonra sandık başındayız. Sonra bayram havası, sonra halay havası” dedi.

Konuşmaların ardından miting halaylar ve zılgıtlar eşliğinde sonlandırıldı.