Anasayfa , Avrupa , Mültecilere tahsis edilecek bina yakıldı

Mültecilere tahsis edilecek bina yakıldı

utan_almanya_multecilere_tahsis_edilecek_bina_yakildi_h96585_154fbAlmanya’da mültecilere yönelik saldırılar ve gösteriler giderek yeni boyut kazanırken, Baden Württemberg Eyaleti’ndeki Weissach im Tal kasabasında iltica başvurusunda bulunanlara tahsis edilmesi planlanan bina yakıldı.

Saldırının yabancı düşmanı kişi veya kişilerin kundaklaması sonucu çıktığı olasılığı üzerinde durulduğu açıklandı.
Alman televizyonları, Aalen polisi, Baden Württemberg Eyaleti’ndeki Weissach im Tal kasabasında iltica başvurusunda bulunanlara tahsis edilmesi planlanan binanın yanmasına geniş yer ayırdı. Bir otomobil sürücüsünün binanın olduğu noktadan geçerken alevleri görerek itfaieye haber vermesi üzerine uzun süreden bu yana boş duran, sığınmacılar için yurt haline getirilmesi planlanan binaya itfaiye ekipleri sevk edildi. Ancak bina tamamen yanarak kullanılmaz hale geldi.

Almanya’da Saksonya eyaletinde Dresden yakınlarındaki Heidenau kentine hafta sonu mültecilerin getirilmesini protesto eden ve çoğunluğu aşırı sağcılardan oluşan yüzlerce kişi, sığınmacıları taşıyan otobüslere şişe ve taşlarla saldırmıştı. Polis aşırı sağcı göstericileri dağıtabilmek için biber gazı kullanırken, en az 32 polis yaralanmıştı. Adalet Bakanı Heiko Maas ülkeye gelmiş insanların tehdit edilmesi ya da saldırıya uğramalarına asla hoşgörü gösterilmemesi gerektiğini açıklarken, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, şiddet kullananlara karşı devletin en sert biçimde tepki vereceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Heidanau’daki mülteci yurdunu ziyaret edeceğini açıkladı.