Home , Avrupa , „Müslüm Elma’ya Özgürlük“ Kampanyası Münih’te Miting ile başladı

„Müslüm Elma’ya Özgürlük“ Kampanyası Münih’te Miting ile başladı

MÜNİH  |04.11.2019| Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından başlatılan “Müslüm Elma’ya Özgürlük” kampanyasına bugün Münih’te bir miting ile start verildi. Duruşma Dr. Sinan Aydın’ın geçirdiği hastalıktan kaynaklı ertelenmesine rağmen miting saat 12:00’de bir açılış konuşması ile başladı.

Miting ’de söz ilk Müslüm Elma’nın avukatı olan DR. Antonia v.d. Behrens’e söz hakkı verildi: “Hepimizin görevi Müslüm Elma için mücadele etmektir. Bu bizim görevimizdir çünkü Müslüm Elma kendisi bunu yapmıyor. Müslüm Elma idealleri ve politik kimliği için mücadele ediyor, kendi özgürlüğü için değil. Mahkeme ve Savcılık asla onun özgürlük için başvuracağı kurumlar olamaz.” Behrens ayrıca bu davanın Politik bir dava olduğunu ve mahkeme heyetinin bunu açıkça itiraf ettiğini vurguladı.

Avukatın konuşmasından sonra kısaca Müslüm Elma’nın hayatını ve mücadelesini anlatan bir metin okundu. Ardından ATİK Eş başkanı konuşmasını gerçekleştirdi. Eş Başkan sözlerine Müslüm Elma’nın davanın ilk gününde yaptığı bir açıklaman kesitini okuyarak başladı. Eş Başkan davanın ve Müslüm Elma’nın sürecini anlatırken konuşmasını bu sözlerle bitirdi: “Müslüm Elma’nın tutuklu olmasının tamamen onun politik kimliğinden kaynaklı olduğu, uzun zamandır devam eden dava sürecinde defalarca açığa çıkmıştır. Bu nedenle, Müslüm Elma’nın özgürlüğüne kavuşması için tüm demokratik kamuoyunu ‘Müslüm Elma’ya Özgürlük’ kampanyasına katılmaya ve kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz.”

Yeni Demokratik Gençlik adına yapılan konuşmada: “Demokrat ve devrimci gençler olarak Almanya’nın bu hukuksuz yargılamalarını asıl biz mahkûm ediyoruz. Devrimcileri sahiplenmek bizlerin en temel görevlerinden birisidir. Türkiye ile işbirliği yapan Alman devleti Diyarbakır cezaevinde türlü işkencelere maruz kalan Müslüm Elmayı 4,5 senedir Tutuklu yargilayarak zaten demokrasi maskesini düşürmüştür. Yargılanması gereken birileri varsa bugün rahat bir şekilde alman devletinin desteği ile örgütlenen ve göçmen avına çıkan alman faşist çetelerdir.” denildi

Eylemde ayrıca MLPD (Almanya Marksist Leninist Parti) ve İnternationalistisches Büdnis’de (Enternasyonal Birlik) Müslüm Elma için mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Miting esnasında yine faşist TC’nin Rojava’yı işgal politikası ve Alman emperyalizmin TC’ye silah satımı “Komünistler terörist değillerdir, asıl teröristler faşist TC devletine işgal yapması için silah satanlardır “denilerek protesto edildi ve “Biji Berxwedana Rojava” sloganı atıldı. Miting hep birlikte Özgürlük mahkûmları marşın söylenmesiyle sona erdi.

ATİK Başlatmış oluğu kampanyayı buradan okuyabilirsiniz: https://www.atik-online.net/blog/atikden-kampanya-cagrisi-muesluem-elmaya-oezguerluek.html

 

scroll to top