Home , Avrupa , Avusturyada sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar 10 Gün uzatıldı.

Avusturyada sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar 10 Gün uzatıldı.

Avusturya|17.11.2020| Ulusal Konsey’in ana komitesi çarşamba akşamı, korona çıkış kısıtlamalarını saat 20’den itibaren on gün ve dolayısıyla 22 Kasım’a kadar uzatmayı kabul etti. Kasım ayı başında yürürlüğe giren Covid 19 Koruyucu Önlemler Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin anlaşma Sağlık Bakanı Rudolf Anschober (Yeşiller) tarafından ÖVP, Yeşiller ve SPÖ’nün oylarıyla sunulduğunu söyledi.

Uzatma gerekliydi çünkü Covid-19 Önlemleri Yasası’na göre özel yaşam alanlarından ayrılma gibi çıkış kısıtlamaları ancak on gün süreyle geçerli olabilir ve ardından ana komite ile yeniden anlaşma yapılması gerekiyor.

Sayılar artmaya devam ediyor

Sağlık Bakanı Anschober, Avusturya’da yeni enfeksiyonların sayısındaki hızlı artış, Kasım ayı başında alınan tedbirlerle henüz yavaşlamadığı için, bir uzatma gerekli. Tüm Avrupa’da şu anda daha fazla enfeksiyon ve hastaneye yatış ve ölüm oranının arttığı ikinci bir dalgayla vuruluyor, bu yıl ilkbaharda ilk dalganın çok ötesine geçen bir dinamik ve şiddet. Anschober, „Avusturya’da da bu durumdayız“ dedi. Yeni çıkış ve giriş yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesinden bu yana geçen dokuz gün içinde herhangi bir gelişme sağlanamadı. İkinci kilitlenmenin başlamasından sonraki ilk bulgu çok zayıftı.

SPÖ ilk düzenlemelerin uzatılması yönünde oy kullanmasına rağmen, Sosyal Demokratlar, alınan önlemlerin etkinliği de dahil olmak üzere gelecekte daha iyi ve daha geçerli verilerin masaya yatırılması çağrısında bulunmaktadır. SPÖ kulüp başkanı Pamela Rendi-Wagner, aksi takdirde parlamento grubu için „kör uçmanın“ anlaşmasının zor olacağını söyledi. SPÖ liderine göre, „temel hak ve özgürlüklere yönelik bu büyük çaplı tecavüzlerin“ nesnel bir gerekçeye ihtiyacı vardı. Şu anda Sağlık Bakanı tarafından sunulan gerçeklerin nedenleri iyi niyet gösteriyordu, ancak sağlam bir gerekçeden söz edebilmek için bazı ayrıntılar ve veriler eksik olacaktır.

NEOS Milletvekili Gerald Loacker, „Temel haklarla ilgili tecavüzün çok kapsamlı olduğunu düşünüyoruz. On gün önce bizim için çok ileri gittiniz ve durum hala böyle,“ dedi.

scroll to top