Home , Haberler , Münih’te Komünist Tutsaklarla Dayanışma Mitingi

Münih’te Komünist Tutsaklarla Dayanışma Mitingi

MÜNİH |23.02.2018| Kamuoyunda „Münih Komünistler Davası“ olarak bilinen, TKP/ML dava tutsaklarının duruşmasına bugünde devam edildi. Mahkemeye verilen ara ile mahkeme binası önünde miting gerçekleştirildi.

Sabahın erken saatlerinde başlayan davaya kitlesel olarak katılım sağlanırken, dava mahkeme heyeti tarafından atanan bilirkişi Prof. Türkolok Neumann’ın anlatımlarıyla sürdü. TKP/ML’nin işleyişini, TKP/ML’nin neden 24 Nisan’da kurulduğunu, Ermenilerin neden bu yapı içerisinde kendilerini ifade ettiklerini, yapı içerisinde ölümsüzleşen ermenileri, Hrant Dink’in bu yapıya neden sempati ile baktığını ve bugüne kadar yapılmış eylemleri anlattı. “Ben öğrenimimi Türkiye’de yapmış biri olarak, 15 yıl Türkiye’de kaldım. Türkiye’de demokrasi yok. Türkiye’ye gitmekten korkuyorum. Benide tutuklarlar“ diyerek devletin yargı sisteminin esas olarak bağımsız olmadığına değinirken, Türkiye’deki emniyet yapılanmasının önce MHP’nin sonra Fetöcülerin eline geçtiğini vurgularken, son yıllarda bu kesimlerin tamamen tasfiye edilerek AKP’nin elinde olduğunu belirtti. Bir sonraki duruşmada tekrar mahkeme heyetinin davetlisi olarak duruşmaya katılacak bilirkişi.

“Bütün tutuklu yoldaşlarımız serbest kalana, dava düşene kadar bu mücadeleyi dahada yaygınlaştırarak sürdüreceğiz!“

Mahkemenin ara vermesi ile mahkeme salonu önünde ATİK tarafından örgütlenen miting başladı. ATİK adına yapılan konuşmada: „Geçtiğimiz pazartesi günü dört devrimci tutsağın şartlı tahliye edilmesi, başta tüm devrimci ve demokrat kurumların ortak başarısıdır. Bütün kurumlara devrimcileri sahiplendiklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bütün tutuklu yoldaşlarımız serbest kalana, dava düşene kadar bu mücadeleyi dahada yaygınlaştırarak sürdüreceğiz!“ dedi.

Miting’de Partizan taraftarları adına yapılan konuşmada ise: „Dört devrimcinin tahliyesi ile daha öncede şartlı tahliye edilen Mehmet Yeşilçalı ile bırakılanların sayısı beş oldu. Daha beş yoldaşımız hala içeride. Onlarda serbest kalıp, özgürlüklerine kavuşana kadar mücadelemiz sürecektir“ denildikten sonra: „Bugün faşist TC devleti ve emperyalistler Afrin’i işgal ederek kürt soykırımı ve sivil halka yönelik katliamlar yapıyor. Biz Partizan taraftarları olarak Kürt halkının direnişini kendi direnişimiz olarak görüyoruz. Her alanı eylem alanına çevirme inancıyla ‚Efrine Sefer Olur, Zafer Olmaz‘ diyoruz. İşgalciler Yenilecek, Halklar Kazanacak!“ diyerek konuşma sonlandırıldı. Mitingde MLPD, HDK İsviçre Eşbaşkanı ve ATİGF’de konuşma yaparak devrimci dayanışmanın örneğini sergilediler. “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma“ , “Politik Tutsaklara Özgürlük!“ ve “Biji Berxwedana Efrine“ gibi sloganlar atıldı. Pazartesi günü şartlı tahliye ile bırakılan devrimcilerde Dr. Sinan Aydın’da kitleye dönük dayanışmalarından dolayı teşekkür ederek, „İçerde daha beş yoldaşımız daha var. Onlarda özgürleşene dek mücadelemiz sürecektir!“ dedi.