Home , Haberler , MLKP Komutanı Alişer Deniz Dersim`de sonsuzluğa uğurlandı

MLKP Komutanı Alişer Deniz Dersim`de sonsuzluğa uğurlandı

Partisinin bayrağıyla defnedilen Akçiçek’e yoldaşları mezarı başında devrim sözü verdi.

Türkiye|02.09.2017|Maraş’ın Nurhak İlçesi’nde 28 Ağustos’ta TC ordusu ile yaşanan çatışmada yaşamını yitiren MLKP/FESK Kürdistan Kır Birlikleri komutanı Hüseyin Akçiçek, memleketi Dersim’in Nazımiye ilçesi Ramazan Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Dersim cemevinde bulunan Akçiçek, ailesi tarafından Nazımiye ilçesine götürülerek defnedilmek istendi. Ancak askeri operasyonlar nedeniyle yolun kapalı olduğu, geçişe izin verilmeyeceği belirtildi. HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü’nün de eşlik ettiği aile bireylerinin valilik ile yaptığı görüşme sonucu cenazenin geçişine izin verildi.

Alışer Deniz ceneze törenine katılmak isteyenlere yolda iki kez GBT kontrolü yapılırken, ayrıca TEM polisleri toplanan kimliklerin fotoğrafını çekti.

Hüseyin Akçiçek’in naaşı Nazımiye ilçesi Ramazan Köyü’ne götürüldü. Mezarlıkta yapılan törende ailesi Zazaca ağıt yaktı. Kardeşleri, „Onurlu, başı dik kardeşim, seninle gurur duyuyoruz“ diye ağıt yaktı.

‚ALİŞER DENİZ’İN BU TOPRAKLARA ÇOK EMEĞİ VAR‘

Dini törenin ardından konuşan HDP Milletvekili Önlü, Akçiçek’in ailesine ve yoldaşlarına başsağlığı diledi. Hüseyin ve Alişer isimlerinin tesadüf olmadığını belirten Önlü, her iki ismin de zulme karşı direnişi temsil ettiğini, tarihsel olduğunu söyledi. Önlü, Hüseyin’in Kerbela’da Yezid’in zulmüne biat etmediğini ifade ederek, „Bu toprakların ikinci Kerbelası da 38’dir. 38’in Kerbelasında o günün yezidine biat etmeyen Alişer’dir. Alişer bununla da yetinmedi, nerede zulüm varsa mücadele etti. Türkiye devrimci hareketinin, Türkiye halklarının önderleri olan Deniz, Mahir, İbrahim, Mazlum’un yoldaşı oldu“ dedi. Alişer Deniz’in bu topraklarda çok emeği olduğunu ifade eden Önlü, „Şimdi bizden helallik istediler. Ama asıl o hakkını helal etmeli“ diye konuştu.

Hüseyin Akçiçek’in kızıl bayrağa sarılı tabutu gözyaşları arasında toprağa verildi. Ayrıca tabutun üzerine MLKP bayrağı konuldu.

‚BU YOLDA DÜŞENLERE ŞAN OLSUN‘
Defin işleminin ardından ESP’liler, ailenin de katılımıyla bir tören düzenledi. Akçiçek şahsında devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından ESP MYK adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada, „Acımız büyük, analarımızın ağıtları kadar, yoldaşlarımızın öfkesi kadar büyük. Özlemlerimiz kadar büyük ama biliyoruz Hüseyin Dersim’in çocuğu, yiğitlerin toprağının çocuğu, İbrahimlerin, Pir Sultanların yolunun çocuğu, onun evladı. Nice yiğitler verdi bu toprak, vermeye de devam edecek. Çünkü onların, Hüseyinlerin büyük davaları var, büyük kavgaları var. Bu özgürlük kavgası, onur kavgası. Bu yolda düşenlere şan olsun, selam olsun“ denildi.

‚BU MÜCADELEYİ SONUNA KADAR GÖTÜRECEĞİZ‘
ÖTSP temsilcisi ise „Güle güle yoldaşım, güle güle komutanım güle güle Alişer Deniz yoldaşım“ dedi ve şöyle devam etti: „Alişer Deniz, halklarımız seni hiçbir zaman unutmayacak. Halklarımız senin anıların ve mücadelen doğrultusunda bu savaşı sonuna kadar götürecektir. Sana söz veriyoruz yoldaşım sana ve diğer yoldaşlarımızın huzurunda diğer ölümsüzleşenlerimize söz veriyoruz. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. Bu topraklarda mücadele bitmeyecektir. Alişerler bunu göstermiştir.“ (Etha)