Anasayfa , Avrupa , Meşale için toplanan imza 100 bini geçti

Meşale için toplanan imza 100 bini geçti

ULM |17.12.2017| 7 aydan fazla süredir Türkiye’de tutuklu bulunan Ulm’lu gazeteci Meşale Tolu’nun serbest bırakılması için 29 haftadır, ısrarla devam eden dayanışma mitinglerine Ulm Noel Pazarı önünde devam edildi. Mitingte, pazartesi yapılacak olan ikinci duruşmaya çağrı yapıldı.

30 Nisan’dan bugüne Türkiye’de tutuklu olan Etkin Haber Ajansı emekçisi Ulm’lu Gazeteci Meşale Tolu’ya ve tüm tutuklu olan gazetecilere özgürlük için, her cuma günü düzenlenen dayanışma mitinglerinin 29.sudüzenlendi.

Münster Katedrali önünde, Tolu’ya özgürlük pankartının ve resimlerinin açıldığı etkinlikte,  karanlığa karşı ışık olmak için mumlar ve meşaleler yakan kitle, başlattıkları ışık eylemini devam ettireceklerini söyledi. Eylemlere, çok sayıda Alman ve Türkiyeli kurumların yanısıra, duyarlı bireyler, öğretmeni ve Meşale’nin ailesi ve yakınlarından çok kişi katılıyor.

İkinci duruşma pazartesi

Geçtiğimiz hafta 33 yaşına giren Meşale Tolu’nun doğum günü, miting alanında kutlanmıştı. Geçtiğimiz Ekim ayında ilk duruşması yapılan ve  önümüzdeki pazartesi, 18 Aralık’ta da İstanbul’da ikinci duruşması görülecek olan Meşale Tolu için, yine Ulm ve Almanya’nın diğer şehirlerinden gözlemcilerin gitmesi bekleniyor. Yakınlarından bazıları bugünden giderken, bugünkü mitinge katılan baba Ali Rıza Tolu da yarın İstanbul’a gidiyor.

102 bin imza

Etkinliklerin değişmez aktivisti Meşale Tolu emekli öğretm bazıları bugünden giderken eni Angelike Lanninger, Almanya Dışişleri bakanı Sigmar Gabriel’e geçtiğimiz hafta mektup yazmıştı. İmza kampanyasına desteğin sürmesi için de çağrı yapan öğretmen, şu ana kadar sadece son internette de açılan imza kampanyasında 100 binden fazla imza toplandığını söyledi. İmza vermek için şu adrese girmeniz girip, dayanışmada bulunabilirsizin: https://weact.campact.de/petitions/sofortige-freilassung-von-mesale-tolu-1

Toplanan imza sayının 102 bini aşmış olduğu miting alanında duyurulunca, büyük moral kaynağı olarak, uzun süre alkışlandı.

Meşale İle Dayanışma Komitesi Sözcüsü Ulmlulara seslenerek, Tolu’nun özgürlüğü için haftalardır yürütülen bu dayanışmanın, 18 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek Tolu’nun mahkemesinde gösterilmesi gerektiğini söyleyerek, “Alman milletvekileri, siyasi parti temsilcileri ve Ulmlular olarak Tolu’nun mahkemesinde istanbul’da olacak ve onun özgür olarak aramıza gelmesini sağlayacağız” dedi. Meşale’nin serbest kalacağı umudunu kaybetmediğini belirten sözcü “herşeye rağmen, özgürlükler için, haftaya, 30. kez burada olacağız” dedi.

Her zamanki gibi, bu mitingte de, Meşale Tolu’nun pankart ve afişlerinin yanı sıra, Nuriye Gülmez, Semih Özakça ve Deniz Yücel için de pankart ve dövizler açıldı. Komite sözcüsü yaptığı konuşmada “Sadece Meşale değil, tüm gazeteciler, tüm insan hakları savunucuları, tüm vekillerimiz serbest kalana kadar etkinliğimiz sürecek. Yani her cuma buradayız” dedi.

Mitinge AGİF, ADHF, ATİF, Anadolu Federasyonu, Nav-Dem, HDK-Ulm, SYKP, Linke ve MLPD taraftarları katılarak destek verdi. 100’den fazla kişinin katıldığı etkinliğe, çevreden geçenler de yoğun ilgi gösterdi.

Yine, geçen hafta olduğu gibi, bu mitingte de, HDK-Avrupa’nın 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde başlattığı kampanya dahilinde “Katil-Hırsız Erdoğan İstifa” dövizleri açıldı, bildirileri dağıtılarak faşist Erdoğan ve AKP iktidarı protesto edildi.