Home , Avrupa , Merkel’in seçim programı: Trump artık dost değil, Türkiye AB’ye üye olamaz

Merkel’in seçim programı: Trump artık dost değil, Türkiye AB’ye üye olamaz

ALMANYA|04.07.2017| Almanya’da genel seçimlere üç ay kala Başbakan Merkel ve kardeş parti lideri Seehofer seçim programını açıkladı. Başbakan Merkel seçim programında, Türkiye’nin stratejik ve ekonomik önemini vurgularken, AB üyeliğine karşı çıktı. Öte yandan ABD için daha önce kullanılan “dost” kelimesi yerini “ortak”a bıraktı

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Angela Merkel ve kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer üzerinde anlaşmaya vardıkları seçim programını CDU Merkezi’nde ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

İki partinin seçim programında Türkiye’ye yine ayrı bir yer verildi. Programda şöyle denildi: “Biz Türkiye’nin hem Avrupa hem bizim ülkelerimizde yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler açısından stratejik ve ekonomik önemini biliyoruz. Bu nedenle Türkiye’yle AB arasında ilişkileri daha derinleştirmek istiyoruz. Sıkı ve özel bir işbirliği hem Avrupa’daki hem de Türkiye’deki insanların yararına. Türkiye ile AB arasında mümkün olduğunca güçlü bir işbirliği, dış ve güvenlik politikaları sorunlarında stratejik işbirliklerinden yanayız.”

“Türkiye’nin tam üyeliğini reddediyoruz”

Programda, “Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini reddediyoruz, çünkü üyelik şartlarını yerine getirmiyor. Türkiye’de hukuk devleti, özellikle ifade ve basın özgürlüğü konularında yaşanan son gelişmelerden ise büyük endişe duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

ABD ile “dostluk” yerini ortaklığa bıraktı

Öte yandan CDU’nun 2013 seçim programlarında ABD ile dış ilişkilere dair kullandığı “Almanya’nın  Avrupa dışındaki en önecdmli dostu” ifadeleri Trump’ın iktidara gelmesi ile tırmanan transatlantik gerilimin ardından yerini “ortaklık” kelimesine bıraktı.

“Dostlukları canlanan” Fransa ve Almanya için ise “Avrupa’nın motoru” ifadeleri kullanıldı

(Kaynak: Sendika.org)