Home , Avrupa , Yunanistan halkı ‘kemer sıkma’ politikasına karşı sokakta

Yunanistan halkı ‘kemer sıkma’ politikasına karşı sokakta

Yunanistan meclisinde vergi ve emeklilik düzenlemelerine ilişkin yasa tasarısının oylanmasına saatler kala, meclisin önünde protestocular ile polis arasında çatışma çıktı.

Sputnik’in haberine göre; Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE), Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği’nin (PAME) çağrısıyla akşam saatlerinde bir araya gelen yaklaşık 15 bin gösterici, mecliste iki gündür görüşülen kemer sıkma politikalarına karşı Sintagma Meydanı’nda gösteri düzenledi.

Göstericilerin bir kısmının molotof kokteyli ve taşla saldırması üzerine polis, göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla karşılık verdi.

Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteri sırasında meclis ve başbakanlık konutuna çıkan yollar, polis otobüsleriyle kapatıldı.

Bu arada, Yunanistan meclisinde de vergi artışı, emeklilik sisteminde düzenlemeler ve maaş kesintilerini içeren yasa tasarıları üzerine muhalefet ve hükümet milletvekilleri arasında hararetli tartışmalar devam ediyor.

Yunanistan hükümeti kreditörleri ile aylardır sürdürdüğü görüşmeler kapsamında önemli bazı düzenlemeleri meclise sunmayı ve pazartesi düzenlenecek olağanüstü Eurogroup toplantısı öncesi onaylamayı planlıyor.

Bu karara tepki olarak ülkenin önde gelen sendikaları toplam üç günlük grev kararı alarak, başkent Atina ve diğer şehirlerde gösteri çağrılarında bulunmuştu.