Anasayfa , Avrupa , Mehmet Yeşilçalı’nın Tutuklanma Kararı Kaldırıldı

Mehmet Yeşilçalı’nın Tutuklanma Kararı Kaldırıldı

AVRUPA |02.12.2017| Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu ( ATİK)  tutsaklığı sona eren Mehmet Yeşilcalı için bir açıklama yayınladı. ATİK’in yaptığı açıklamanın tam metni şu şekildedir;

Mehmet Yeşilçalı 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya merkezli, Avrupa’nın bir çok ülkesinde eşgüdümlü yürütülen bir operasyonla, İsviçre’de göz altına alınmıştı. Mehemet’in Almanya’ya iade edilmemesi ve serbest bırakılması için yürütülen yoğun kampanyalara rağmen 8 Mart 2016 tarihinde Almanya’ya iade edildi. Birlikte göz altına alınan 9 yoldaşıyla birlikte Münih eyalet yüksek mahkemesinde 17 Haziran 2016 tarihinden beri, Almanya Ceza Yasasının 129 b paragrafı uyarınca, TKP/ML üyesi olma iddiasıyla hakkında dava yürümektedir.

Mehmet Yeşilçalı Türkiye’de uzun yıllar cezaevinde kalmış, ağır işkenceler görmüş ve cezaevinde çıktıktan sonra yaşam tehlikesi olduğu için Türkiye’den ayrılıp İsviçre’de iltica etmek zorunda kalmıştır. Gerek gördüğü işkencelerden ve gerekse de uzun yıllar tutuklu kalmasından kaynaklı kronik hastalıkları söz konusuydu. Bu hastalıklarından dolayı İsviçre’de uzun zamandır tedavi görüyordu. Mehmet’in avukatları defalarda sağlık durumuna dikkat çeken dilekçeler vermelerine, doktorların cezaevinde kalamaz raporlarına rağmen senato tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Mehmet Yeşilçalı’nın avukatları ve birlikte yargılandığı diğer tutsakların avukatlarının, Mehmet Yeşilçalının sağlık durumuna sürekli dikkat çekmeleri, dışarda oluşturulan kamuoyu ve Yeşilçalı’nın sağlık durumunun giderek kötüleşmesinden kaynaklı 1 Aralık’ta görülen celsede  tutukluluk halinin kaldırılıp, tutuksuz yargılanmasına karar verilmiştir.

Kamuoyunda Münih Komünistler Davası olarak bilinen ve içinde eski ATİK yönetici ve üyelerinin de bulunduğu 10 devrimcinin yargılanması, Faşist Türk devletiyle, Alman devletinin kirli işbirliğinin bir göstergesidir. Erdoğan, Almanya’da yaşayan devrimci, ilericilerin tutuklanması ve Türkiye’ye iade edilmesi için bir dosya verdiğini kendisi belirtmiştir. Verilen bu dosyalar sonucunda onlarca devrimci, ilerici, yurtsever tutuklanmıştır.

Yürüyen bu davanın Türk devletinin ısmarlama bir davası olduğu Alman kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Mehmet Yeşilçalnın tutuksuz yargılanması için serbest bırakılması; basının, savunma avukatlarının ve ATİK çatısı altındaki kurumların yürüttüğü  başarılı kampanyalarının sonucudur. ATİK emekçilerine yönelik gerçekleştirilen operasyondan günümüze, tutsakların sesi olan, yürütülen çalışmalara omuz veren, katkı sunan ve özelde de Mehmet’in serbest bırakılmasında emek veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Yerli ve göçmen kökenli tüm ilericileri, Münih’de yargılanan arkadaşlarımızın özgürlüğü için birlikte mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Bu vesileyle 15 Aralık 2017 tarihinde, Münih Eyalet Mahkemesi önünde, saat 11.30’da, yerli ve göçmen örgütleri olarak ortaklaşa düzenleyeceğimiz mitinge güçlü bir şekilde katılmaya çağırıyoruz!

Direne direne kazanacağız!

Tüm politik tutsaklara özgürlük! 

Yaşasın devrimci dayanışma!

ATİK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu