Home , Avrupa , Almanya’da Afrin Direnişini Sahiplenme Eylemleri Devam Ediyor

Almanya’da Afrin Direnişini Sahiplenme Eylemleri Devam Ediyor

Almanya |25.02.2018| Almanya’nın Frankfurt ve Mannheim kentlerinde Afrin direnişi işe dayanışma eylemleri gerçekleştirildi.

Mannheim: Edî Bese Platformu bugün Mannheim Üniversitesi alanında yapılan miting ile Afrîn direnişini sahiplenerek “Her yer Efrîn, her yer direniş” şiarıyla alanları faşist ve işgalci güçlere bırakmayacaklarını bir kez daha haykırdı. Faşistlerin gerçekleştirmek istediği “teröre karşı yürüyüş”ü engelledi.

Aralarında Partizan’ın da olduğu devrimci, demokrat ve yurtsever güçlerin kitlesel eylemlikleri sonucu, faşistlerin gerçekleştirmek istedikleri “teröre karşı yürüyüş” iptal ettirildi.

“Salih Müslim serbest bırakılsın”

Miting bugün saat 13’te üniversite alanında Edî Bese Platformu bileşenleri tarafından kitlesel bir şekilde gerçekleştirildi. Mitingde Çek Cumhuriyeti’nde gözaltına alınan PYD sözcülerinden Salih Müslim’in derhal serbest bırakılması istendi. Partizan taraftarları da Salih Müslim ve tüm politik tutsaklara özgürlük isteyen dövizlerle alanda yerini aldı.

Mitingde Almanca, Türkçe ve Kürtçe mesajlar okundu, “Hoch die Internationale Solidarität”, “Überall ist Efrin überall ist widerstand”, “Freiheit für alle politischen Gefangenen” gibi birçok slogan atıldı.

Alman polisinin yoğun bir hazırlıkla beklediği ve provokatif bir tutum sergilediği eylem coşkuyla ve sorunsuz bir şekilde sona erdi.

Frankfurt

TC devletinin Afrin ile dayanışma amaçlı yola çıkan sivil konvoya saldırısı, 23 Şubat günü TC Frankfurt konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirildi. Ede Bese Frankfurt’un çağrısı ile Konsolosluk önünde toplanan kitle, TC faşizminin yaptığı sivil katliamı slogan ve konuşmaları ile protesto ettiler.

Önceki gün ise Frankfurt Anagar önünde toplanan onlarca insan, yapılan sivil katliamı kınarken, tüm kamuoyunu direnişle dayanışmaya çağırdı. Sık sık Alman ve Türk devletileri arasındaki kirli pazarlığa vurgu yapılan konuşma ve sloganlarda, direnişin güçlenerek devama ettiği dile getirildi. Anagar önünde soğuk havaya rağmen toplanan kitle Alte Oper meydanına kadar yürüdü. Yapılan son konuşmada dayanışma etkinliklerinin devam edeceği vurgulandı ve Frankfurt kamuoyuna direnişi sahiplenme çağrısı yapıldı.