Anasayfa , Avrupa , Marksist İktisatçı Samir Amin Hayatını Kaybetti

Marksist İktisatçı Samir Amin Hayatını Kaybetti

HABER MERKEZİ |13.08.2018| Dünyaca ünlü Mısırlı Marksist iktisatçı Prof. Dr. Samir Amin Fransa’nın başkenti Paris’te hayatını kaybetti.

Emperyalizm-sömürgecilik, siyasal İslam ve toplumsal hareketler üzerine pek çok çalışması bulunan Amin’in kitapları, Türkçe’ye de çevrilmişti. 1931 doğumlu Samir Amin, özellikle 1988’de yazdığı “Avrupa Merkezcilik” isimli kitabıyla büyük ilgi görmüştü. Samir Amin, Barış Akademisyenleri’nin “Bu suça ortak olmayacağız!” bildirisinin de imzacılarındandı.

Samir Amin hakkında

1931’de Mısır, Kahire’de doğdu. Çocukluğu ve gençliği Port Said’de geçti. 1947’de eğitimini Paris’te sürdürmeye başladı. 1952’de Siyaset Bilimi, 1956’da İstatistik, bir yıl sonra da Ekonomi diplomasını aldı. 1990’da yayınlanan biyografisinde, üniversite yıllarından “militan eylemlerle geçti, sınavlara hazırlanmak için çok az çalıştım” diye bahsetti. Paris’e taşındığında Fransa Komünist Partisi’ne katıldı. Diğer öğrencilerle birlikte Étudiants Anticolonialistes adlı dergiyi çıkardılar. 1957’de az gelişmiş denilen ülkelerin kapitalizmde nasıl yaratıldığının mekanizmasını anlatan tezini sundu. Tezini bitirince Kahire’ye döndü, üç yıl boyunca hükümete bağlı Ekonomik Yönetim Enstitüsü’nde çalıştı. Sonraki üç yıl da Mali’de Planlama Bakanlığında çalıştı. Ardından Dakar ve Paris’te ders verdi. Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kalkınma ve Planlama Enstitüsü’nde (IDEP) çalıştı.

1980’de Dakar’daki Üçüncü Dünya Forumu’nun Başkanı oldu.

1988’de yazdığı “Avrupa Merkezcilik” isimli kitabıyla büyük ilgi gördü. En önemli eserleri arasında, Liberal Virüs (2003), İleriye Dönük Bir Yaşam (2006), Dünya Ölçeğinde Birikim (1970) ve Küreselleşme çağında Kapitalizm (1997) var.

Türkçe’ye çevrilmiş otuzdan fazla kitabı olan Amin’in Arap isyanları ve Türkiye’yle ilgili birçok makalesi de Türkçe’de yayınlandı