Home , Haberler , Ayten Öztürk işkence günlerini anlattı

Ayten Öztürk işkence günlerini anlattı

HABER MERKEZİ|14.06.2019|Lübnan’da gözaltına alınıp, 6 ay boyunca bir kontrgerilla merkezinde işkence gördükten sonra polise teslim edilen Ayten Öztürk, nasıl gözaltına alındığını ve alındıktan sonra gördüğü işkenceleri anlatmaya başladı.

8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da havaalanında gözaltına alınmasının ardından 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve en sonunda Ankara Siyasi Şube’de olduğu kabul edilen Ayten Öztürk, Türkiye’de gayrımeşru şekilde tutulduğu yeri tarif ederek; “Zemini gri halıfleksli, kapısına vurduğum zaman ses çıkmıyor. Belirli saat ve günlerde üst kattan ayak ve kadın topuk sesi gelmesinden ve konuşmalardan bulunduğum yerin devletin resmi bir kurumu olduğunu anladım” dedi.

İlk yirmi gün sabah, öğle, akşam konuşmam için özellikle psikolojik işkence yaptılar diyen Öztürk şöyle devam etti:

“ İğneyle bayılttılar. Gözümü açtığımda herkesi bulanık görüyordum. Yüzleri maskeliydi. Devamlı Türklüğü öne çıkaran şarkılar dinletiyorlardı. Saçımı çekip kafamı yatırarak ağzıma bir hortumla zorla sıvı gıda vermeye çalışıyorlardı yemek yemediğim için. Yemek yemedim, çünkü orada insanlık bitmişti, insanlığın bittiği yerdeydim. Bana „Buralarda gebereceksin, direndiğini kim biliyor?“ dediler.“ Sıvı gıdayı kabul etmediğim için üstüm başım şekerli sıvı oluyor ve öylece kuruyordu, kokuyordum. Bir ay öyle kaldım. İnce tül çekerek ayrılmış bölmede banyo yapmam istendi, orada banyo yapmak istemedim. Çok zayıflamıştım. Vücudum pul pul oldu, dökülüyordu.İki çeşit elektirik işkencesi uyguladılar. Biri tırnakla parmak arasından, parmak ucundan vererek uygulanan işkenceydi. Serçe parmağımdan veriyorlardı. İzi hala var. Bir defasında gözümü açarak götürdüler işkence odasına. Masada jop, kayış, spot lamba vardı. Duvardaki halkalara ellerimi bağlıyorlardı. Regl olduğum dönemlerde daha çok işkence yapıyorlardı, bitkin düşüyordum. Üzerime sıvı benzeri şeyler sürerek ahlaksız sözler sarfediyorlardı. Jobla taciz ve tecavüz etmeye çalışıyorlardı. Bu sırada söyledikleri sözler savunmamda yazılı.

Öte yandan Ayten Öztürk’ün tutukluluğunun devamına karar verildi.

 

Kaynak: welgmedya.com

scroll to top