Anasayfa , ATİF , Mannheim`da Seçimler ve Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılması için stand çalışması

Mannheim`da Seçimler ve Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılması için stand çalışması

ATİF Mannheim, Yeni Kadın ve YDG`den Cuma günü saat 16’da Mannheim Abendakademie’nin önünde seçimlere ilişkin stand açıldı. ATİK’in çıkardığı tavır noktasında seçimlerde HDP’yi destekleme kararı doğrultusunda, Mannheim Seçim Platformuna dahil olup, platformun koordine ettiği ve örgütlediği eylem ve etkinliklere Mannheim’daki ATİK bileşenleri katılım sağlamakta.
Platform bünyesinde yer alan ve dönüşümlü olarak örgütlenen bilgilendirme standlarında, 1 Haziran Cuma günü yapılan standın örgütlenmesini ATİK ve ADHK üstlenmişti. İzin alma sürecinde polisin ve belediyenin engellemelerinden kaynaklı olaraktan, Mannheim’ın işlek ve kalabalık yerlerine izin alınamaz iken, stand çalışmasını belediyenin bütün engellemelerine rağmen yapıp, seçim tavrını ortaya koyma noktasında ısrarlı olundu. Seçimlere ilişkin neden HDP’ye oy verilmesi gerektiği yönünde konuşmalar yapılırken, Selahattin Demirtaş ile seçimlere ve içinde CHP’nin kurduğu ittifaka ilişkin değerlendirmelerini barındıran röportaj da okundu.
Aynı zamanda Şubat 2018’den bu yana Yunanistan’da tutuklu bulunan, 30 Mayıs günü görülen mahkemede Türkiye’ye iadesi kararlaştırılan ve bu kararı protesto amaçlı 31 Mayıs gününden beri açlık grevinde bulunan devrimci gazeteci Turgut Kaya’yı destekleme amaçlı ve Atina Yüksek Mahkemesinin kararını protesto niteliğinde konuşmalar yapıldı.
Turgut Kaya’nın iade dosyası, Atina Yüksek Mahkemesinin verdiği karardan sonra Yunanistan Adalet Bakanlığında nihai karar için bekletilirken, uluslarası kamuoyu oluşturma, Adalet Bakanlığının bu kararı bozması ve Turgut Kaya’nın derhal serbest bırakılması talebiyle stand boyunca imza da toplandı.