Home , Avrupa , Ludwigsburg’da Alevi mezarlarına saldırı

Ludwigsburg’da Alevi mezarlarına saldırı

Ludwigsburg | 24.06.2020 | Almanya’nın Ludwigsburg kentinde Alevi mezarları saldırıya uğradı. Mezarlar üzerindeki mumluklar ve semboller kırılarak çöpe atıldı.

S.Bektaş, S.Ağırcan ve G. Çiçek isimli üç kadın Perşembe günü Ludwigsburg Ost mezarlığındaki yakınlarının mezarlarını ziyarete gitti. G. Çiçek, 35-45 yaşları arasındaki Türkçe konuşan iki kişinin sözlü saldırısına maruz kaldı. Ellerinde uzun tespihler olduğu belirtilen iki kişi, “Niye bu taşlara tapıyorsunuz, niye çiçek ekiyorsunuz, niye mezara bakım yapıyorsunuz, bu günahtır” gibi ifadeler kullandı. Daha sonra  yakında bulunan S. Bektaş ve S. Ağırca da tartışmaya dahil oldu. Beş yaşında vefat eden bir çocuğun mezarı üzerinde bulunan melek motifinin kırıldığı, ailelerin mezarlar üzerine bıraktıkları mumların çöpe atıldığını belirten kadınlar,  daha önce de benzer saldırılarla karşılaştıklarını ifade etti.

‘Korkumdan mezara gidemiyorum’

G. Çiçek yaşadıkları ile ilgili şunları söyledi: “Perşembe günü annemin mezarını ziyaret etmek için gittim. Mezarlığa bakım yaptığım esnada iki kişi bana doğru söylenerek geliyordu. İlk olarak benimle tartıştılar. Mezar üzerindeki sembolleri neden kırdıklarını sordum. ‘Dinimizde puta tapmak taşa tapmak günah’ cevabını verdiler. Bugün de mezarlığa gidecektim ama korktuğum için gidemedim.”

Daha önce de bu tür saldırın yapıldığını ifade eden  S. Ağırcan ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Perşembe günü mezara gittim. Bir hafta önce yine mezarlara saldırmışlardı. Mezar taşını kırıp atmışlar. Bu kez bizzat kendim gördüm iki kişiyi. Bize bakıp bakıp bir şeyler mırıldanıyorlardı. Sonra bize, ‘Siz eğer bir taşa bir muma taparsanız sizin dininizde şüphe ederim’ dediler. Alevi toplumunun inanç ve değerlerine hakaret ettiler. Orasının islam mezarlığı olduğunu belirttiler. Camiden geldiklerini söylediler, isimlerini vermediler.”

Mezar 8 yılda 3 kez yapıldı

Mezarlara saldırıyla ilgili Ludwigsburg şehir idaresiyle görüştüklerini belirten Ağırcan, “Daha önce de biz bu durumu yaşadık. Polise gitmiştim ve şikayetçi olmuştum. Kendi mezarlarımıza korkuyla gidiyoruz.  Ablamın mezarını 8 yıl içerisinde üç defa yaptık. Önlem alınmazsa saldırılar devam eder” dedi.

Alevi kurumlarına çağrı

Aynı gün mezar ziyaretinde olan S. Bektaş da saldırının ilk kez olmadığını vurguladı. Bektaş, “Bu ilk değil, son olacağını da düşünmüyorum. Kimsenin böyle bir saldırı yapmaya hakkı yok. Mezarlık parkında biz üç kadın yalnız kaldık. Arabalarımıza binemedik, plakalarımızı alırlar diye. Onlar uzaklaştıktan sonra ancak arabalarımıza binebildik. Onlar hangi mezarın Alevi  mezarları olduğunu biliyorlardı” diye konuştu.

Alevi Kültür Merkezi: Takipçisiyiz

S.Bektaş, S.Ağırcan ve G. Çiçek yaşadıklarını Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi yönetimine ileterek bir şeyler yapılması gerektiğini belirtti. Ludwigsburg Alevi Kültür Merkezi yönetimi konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaşananları kınadıklarını belirtti. “Biz bu zihniyetin nerede geldiğini iyi biliyoruz. Buranın bir hukuk devleti olduğunu unutmayalım!. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

ÖZCAN BOZOĞLU/LUDWİGSBURG

Yeni Özgür Politika

scroll to top