Home , Avrupa , Londra`da faşist Türk devleti protesto edildi

Londra`da faşist Türk devleti protesto edildi

T.Kürdistanı’nda devam eden Türk devletinin terörü ve katliamlarını protesto etmek amacıyla Londra’da düzenlenen eylemler bugün de devam etti.

Londra`da faşistTürk devleti protesto edildi

Londra`da faşistTürk devleti protesto edildi

Binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş ile faşist Türk devleti protesto edildi. Britanya Kürt Halk Meclisi’nin organizesiyle Kuzey Londra’da yapılan eyleme çok sayıda Demokratik Kitle Örgütü de destek verdi.

Yürüyüş öncesi bir konuşma yapan Day-Mer Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sezgin, Türkiye gericiliğinin 7 Haziran’dan beri gerçekleştirdiği saldırılar ve hak ihlallerine dikkat çekti. Hukuki dayanaktan yoksun saldırılarla Kürt halkının katledildiğine vurgu yaptı. Britanya Demokratik Güç Birliği’nin bu saldırılar karşısında İngiltere Kamuoyunu bilgilendirmeye ve destek olmaya devam edeceğini vurguladı.

Britanya Kürt Halk Meclisi adına bir konuşma yapan Ercan Akbal ise Kürt halkının kendini savunmak için kazdığı hendeklerin Kürt halklarının demokratik haklarının inkârına dayanak yapılmaya çalışıldığına vurgu yaptı. Akbal, DAİŞ’e destek veren AKP hükümetinin uygulamaları ve katliamlarının da DAİŞ’in yaptıklarından farkının olmadığını ifade etti.

Uluslararası dayanışmanın önemine dikkat çeken Day-Mer Sekreteri Oktay Şahbaz Kürdistan’da yaşanan gelişmelerin tüm İngiltere kamuoyunun bilgilendirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti. Halklar Meclisi adına Murad Qureshi ve Soas UCU sekreteri Nadje Al Ali dayanışma dileklerini ileterek Kürt halkının sesini her platformda duyuracakları sözünü verdi.

Sosyalist İşci Partisi ve Sendikacılar ve Sosyalistlerin Birliği TUSC adına konuşan Charlie Kimber, Rojava’da ve Kürdistan’da dökülen kandan Erdogan’ın hem DAİŞ’e destek verdiği için hem de saldırıların emrini verdiği için sorumluluğuna dikkat çekti.

ürk devleti, AKP hükümeti ve Erdoğan’ın yürüyüş boyunca hukuksuz uygulamalarına alkış ıslık, slogan ve konuşmalarla protesto edildi. Güzergah boyunca dağıtılan bildiri ve yapılan konuşmalarla kamuoyu bilgilendirildi. Haringey’in en işlek noktası olan Wood Green’den ve Green Lanes üzerinden ilerleyen kortej sürekli katılımlarla giderek kitleselleşti. Haftanın en işlek ve günün en yoğun saatinde gerçekleştirilen yürüyüş alışveriş için bölgede bulunan halktan da büyük destek gördü.

Yürüyüşün bitiş noktasından önce kısa süreli bir yol işgali de gerçekleştirildi. Burada yapılan konuşmalarla AKP hükümetini teşhir ederken İngiltere kamuoyunu da duyuralı olmaya çağırdı.

Eyleme Londra Partizan’da katıldı.

Yürüyüşün bitiminin ardından Kürt Toplum Merkezinde demokratik özerklik konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

scroll to top