Home , Avrupa , Londra’da faşist EDL’e karşı eylem!

Londra’da faşist EDL’e karşı eylem!

edl_karsi_eylem_37 Eylül günü Londra’nın göçmenlerin, özellikle de asyalıların yoğun yaşadığı Tower Hamlets bölgesinde faşist EDL (İngiliz Savunma Birliği) bir yürüyüş yapacağını duyurdu buna karşı anti faşist ve ırkçılık karşıtı kurum ve gruplar bu yürüyüşü yapmtırmamak için karşı eylem örgütledi. Altab Ali parkında toplanan kitle faşizme karşı yapılan konuşmalar sonrasında EDL‚in yürüyüş güzergahını işgal etmek için harekete geçerek yürüyüşe başladı. Ancak yoğun bir polis gücünün yığıldığı bölgede her bir sokak ablukaya alındı ve göstericiler böl parçala yöntemiyle farklı noktalarda polis çemberine alındı. Polis ablukasını kırmaya çalışan göstericiler ve polis arasında arbede yaşandı, uzun saatler süren mücadeleden sonra polis yaklaşık 300 göstericiyi gözaltına alırken faşistlerden ise 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltına alınanların içerisinde Partizan okurlarıda bulunuyor.

 EDL özellikle müslümanların yoğun yaşadığı bölgeleri seçiyor

EDL faşist parti BNP tarafından desteklenmekte ve devlet tarafından bütün polis güçlerieylemliklerinde güvenlikleri için seferber edilmekte. Özel timlerden, atlı ekiplere bütün polis teşkilatı seferber olmaktadır. EDL özellikle müslümanların yoğun yaşadığı bölgeleri seçerek göçmenlere karşı ırkçı politikaları sokağa taşımaktadır. Devlet bunları engellememekte aksine tüm olanakları sunmaktadır.

Özellikle de son yıllarda EDL çok daha açıktan ve azgınca islamafobi bahanesi altında tüm göçmenleri hedef almakta, saldırmakta ve sokak eylemlerini artırmaktadır. Devlet ise kendi ırkçı politikalarının sokağa çıkan temsilcisine her türlü güvenliği sağlamaya devam etmektedir.

Faşist EDL’e karşı yapılan gösteriye  Partizan‚da katıldı.

 

edl_karsi_eylem_2edl_karsi_eylem_1edl_karsi_eylem