Anasayfa , Avrupa , Lice’deki saldırılar Londra’da protesto edildi

Lice’deki saldırılar Londra’da protesto edildi

IMG_1314LONDRA |11|06|2014| 7 Haziran Cumartesi günü Lice’de askerlerin sivil halkın  üzerine at eş açması sonucu, iki kişinin yaşamını yitirmesini protesto etmek için İngiltere’nin başkenti Londra’da bir protesto eylemi yapıldı.

10 haziran günü, Demokratik Güç Birliği Platformu – Britanya’nın örgütlediği protesto Londra’da bulunan TC. Büyükelçiliği önünde yapıldı.

Lice’ye saldırıyı kınayan dövizlerin açıldığı eylemde ayrıca sık sık sloganlar atıldı. Burada okunan basın açıklamasında “ Karakol-kalekol, Türk devletinin son iki yıldır hız vererek sürdürdüğü sınır hattında yapımı süren askeri üslerdir. Otuz beş yıla varan Kürt özgürlük mücadelesi için karakolların ne anlam taşıdığını en iyi orada yaşayan halkımız bilmektedir. Göz altına alınarak, kaçırılarak zorla karakollara götürülen ve bir daha kendilerinden haber alınamayan binlerce katliam karakollarda yaşanmıştır. Asker-jitem-kontrgerilla üçgeninde gerçekleşen binlerce katliam Kürt halkının hafızasından asla silinmeyecektir“ denildi.

Basın açıklamasının devamında  “ Bizler; Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen emekçiler olarak bir kez daha söylüyoruz; AKP hükümeti ve  onun başbakanı eli kanlı birer katildir. Kendisini padişah zanneden bir diktatördür. Ülkenin bu hale gelmesinin ve gençlerimizin kanının akmasının tek sorumlusu iktidar partisidir. Cumartesi günü gerçekleşen Lice katliamını lanetliyoruz. Sorumlularının derhal yakalanmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz“  denildi.

Partizan’ında bayraklarıyla yer aldığı protesto eylemi atılan sloganlarla sona erdirildi.