Home , Avrupa , Koronavirus aşısı İngiltere’de kullanıma geçiyor

Koronavirus aşısı İngiltere’de kullanıma geçiyor

LONDRA|03.12.2020| Korona virüsüne karşı 95% etkili olduğu iddia edilen COVID-19 mRNA aşısı önümüzdeki haftadan itibaren İngiltere genelinde kullanıma girecek. İngiltere bu aşıyı yaygın bir şekilde kullanacak ilk Batı ülkesi olacak.

2 Aralık günü İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock BBC televizyonunda yaptığı açıklamada, Pfizer ve Biontec tarafından geliştirilen COVID-19 mRNA aşısının İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) geçici onayıyla 9 Aralık 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacağını belirtti. İlk etapta satın alınan 800 bin aşı, öncelikli olarak en fazla risk altında olan yaşlılara, bakım evi çalışanlarına ve sağlık çalışanlarına uygulanacak.

Aşı daha sonra Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) tarafından kademeli olarak herkese uygulanabilinecek. Pfizer Başkanı Albert Bourla, yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallıkta bugünün Acil Kullanım Yetkisi, COVID-19 ile mücadelede tarihi bir ana işaret ediyor.“ dedi. Konuya dair bir açıklama yapan Biontec kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Uğur Şahin “Birleşik Krallık’taki Acil Kullanım Yetkisi, denemeler dışındaki vatandaşların COVID-19’a karşı aşı olma fırsatına ilk kez sahip olacağı anlamına gelecek. Birleşik Krallık’ta aşılama programının yaygınlaştırılmasının, hastaneye kaldırılan yüksek riskli nüfustaki insan sayısını azaltacağına inanıyoruz. Amacımız, ihtiyacı olan kişilere onaylanarak güvenli ve etkili bir aşı getirmektir. Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumlara gönderilen veriler, bilimsel olarak titiz ve son derece etik bir araştırma ve geliştirme programının sonucudur” dedi.

scroll to top