Anasayfa , Dünya , Washington Post: ‘Türkiye’deki protestolar Obama’nın Suriye planlamasında sıkıntı yarattı’

Washington Post: ‘Türkiye’deki protestolar Obama’nın Suriye planlamasında sıkıntı yarattı’

obama_erdoganAMERIKA | 22 – 06 – 2013 | Washington Post, ABD’nin Suriyeli muhaliflere silah ulaştırmak için Türkiye’nin yardımına ihtiyacı olduğu bu dönemde “sokak protestoları tehdidiyle karşı karşıya” şeklinde nitelediği Başbakan Erdoğan’ın Suriye konusunda istediği gibi hareket edemeyeceğini savundu.

ANKA’nın haberine göre Obama Yönetiminin Suriyeli isyancılara silah sağlama kararı nedeniyle silahları ulaştırmak için Türkiye’ye ihtiyacı olduğu bu dönemde Türkiye’deki Gezi Parkı protestolarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hareket kabiliyetini sınırlandırmış olabileceği yorumları yapılıyor.

Washington Post Gazetesi, “Türkiye’deki protestolar, Suriye planlamasında sıkıntı yarattı” başlığını kullandığı geniş haber analizinde “Şimdi ABD, silahları savaşçıların eline ulaştırmak için Türkiye’nin yardımına ihtiyacı varken Erdoğan, popüler olmayan politikaları izlediği anda daha çok sokak protestoları tehdidiyle karşı karşıya kalacak” diye yazdı.

“Erdoğan Suriye konusunda istediği gibi hareket edemeyecek”
Washington Post, bazı analistlerin “Erdoğan’ın Suriye konusunda istediği gibi hareket etme özgürlüğü sınırlı olacağı” görüşünü aktardığı haberinde CHP Genel Başkanı Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nun Erdoğan’ın “kanatları kısılmış” sözlerine de yer verdi.

“Erdoğan’ın havası yok oldu” ifadesini de kullanan gazete, analistlere dayanarak şu savları da dile getirdi:

“Protesto hareketinin, Suriye ile ilgili politika değişikliğine denk düşmesi, ABD’li yetkililer için bir ikilem yarattı ve Erdoğan’ın baskılamasından duyulan memnuniyetsizlik, çok usta bir politikacı olarak gördükleri bir liderin 10 yıllık iktidara yönelik bir meydan okumaya böyle bir tepki göstermesinin yol açtığı şaşkınlık ile bir arada yaşanıyor.”

“Obama’nın Erdoğan’a duyduğu ihtiyaç polisin şiddete eleştirilerinin yumuşatmasına yol açtı”
Gazete, bu çerçevede Lehigh Üniversitesi’nden Henri Barkey’nin “Erdoğan ile ilgili algı, Avrupa ve ABD’de dramatik biçimde değişti” değerlendirmesine de yer verdiği haber analizinde Obama Yönetiminin Erdoğan’ın yardımına duyduğu ihtiyacının, Türk polisinin göstericilere uyguladığı şiddete eleştirilerini yumuşatmasına yol açtığı görüşü öne sürdü.

Bunun örneği olarak da ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin geçtiğimiz günlerde AKP Genel Merkezi’ndeki görüşmelerin ardından yaptığı açıklamasını gösteren gazete, buna karşın, Avrupa’nın böyle bir ılımlılık göstermediğine dikkat çekti.

Haberde analistlerin İngiltere ve Fransa’nın Suriye konusunda Türkiye ile işbirliğinin geleceğinin belirsizliğe büründüğü, ancak Erdoğan’ın Obama ile ilişkisini, Avrupa liderleri ile olan bağlarından çok daha fazla önemsediği savunuldu.