Home , Avrupa , Kobane’ye Saldırılar İngiltere’de Protesto Edildi
Kobane’ye Saldırılar İngiltere'de Protesto EdildiKobane’ye Saldırılar İngiltere'de Protesto Edildi
Kobane’ye Saldırılar İngiltere'de Protesto Edildi

Kobane’ye Saldırılar İngiltere’de Protesto Edildi

Kobane’de Daiş çetelerinin dün gerçekleştirdiği saldırı Demokratik Güç Birliği (DGB) tarafından düzenlenen eylemle, Londra TC Elçiliği önünde protesto edildi.

Kobane’ye Saldırılar İngiltere'de Protesto EdildiKobane’ye Saldırılar İngiltere'de Protesto Edildi

Kobane’ye Saldırılar İngiltere’de Protesto Edildi

Kürdistanlı ve Türkiyeli kurumların dün akşam yaptıkları eylem çağrısı sonucunda yüzlerce vatandaş bugün saat 13:00’te TC Londra Elçiliği önünde toplandı. Kitle Daiş çetelerinin Türkiye sınırından Kobane’ye geçmiş olmalarını protesto etmek için TC Elçiliği önünde toplandı.

Demokratik Güç Birliği adına, eylemde okunan açıklama Daiş’in Kobane’de gerçekleştirdiği katliam kınandı ve Rojava halkıyla dayanışma çağrısı yapıldı.

Son edinilen bilgilere göre Kobane’de, Daiş’in dünkü saldırısı sonucunda, öldürülen çoğu kadın, çocuk ve yaşlı, sivillerin sayısı 152’ye ulaştı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nin bulunduğu Belgrave Square, eylemcilerin oturma eylemiyle bir süre trafiğe kapatıldı.

Eyleme ATİK üyeleride katıldı.

DGB’nin açıklamasının tam metni şöyle:

‘‘BASINA VE KAMUOYUNA

KOBANE KATLİAMINI LANETLİYOR, ROJAVA HALKLARIYLA DAYANIŞMAYA çağırıyoruz.

Kendilerine Irak Şam İslam Devleti diyen insanlık düşmanı (DAİŞ) çeteleri Rojava’da bir katliam daha gerçekleştirdi. 25 Haziran günü emperyalistler ve onun bölgedeki temsilcisi Türk Devleti ve sözcüsü AKP çetelerinin doğrudan örgütlediği saldırılarda içinde kadınların ve çocuklarında olduğu onlarca sivil katledildi.

Rojava halklarının öz savunma gücü YPG’nin saldırılara anında karşılık vermesiyle çok daha büyük bir katliamın yaşanması önlendi.

İngiltere Demokratik Güç Birliği olarak bu insanlık dışı katliamı nefretle kınıyor ve lanetliyoruz…

Kürdüyle, Arabıyla Rojava halklarına başsağlığı diliyoruz…

Katliamcı, tetikçi katil sürüsü IŞİD çetelerini sevk ve idare eden, sömürgeci faşist Türk devletidir. IŞİD ve Türk devletini de uluslararası emperyalist güçler aktif olarak destekliyor, eğitiyor ve silahlandırıyor.

Rojava’da dökülen her kandan emperyalist güçler ve Türk devleti doğrudan sorumludur… çetelerin Türk asker üniformaları giymesi, ve bomba yüklü araçların ve çetelerin Türkiye sınırından geçtikleri de YPG güçleri tarafından açıklanmış, Saldırı anları yine Faşist Türk devletinin Resmi haber ajansı tarafından çekilerek dünyaya servis edilmiştir.

İnsanlık yeni bir sınavla daha yüz yüze…

Bu katliama sessiz kalınamaz, Bu katliama seyirci kalınamaz…

Ben insanım diyen, ilericiyim, yurtseverim diyen, devrimciyim, sosyalistim diyen, özgürlük ve demokrasiden yanayım diyen, insan haklarını savunan tüm güçler, katliam saldırılarına karşı Rojava halklarının omuzdaşı ve yoldaşı olmalı… Sesi, soluğu olmalı…

Aylarca Kobane de her sokağı her evi birer direniş kalesine çeviren Rojava devriminin kahraman savaşçıları bir kez daha çetelerin daha büyük katliam girişimlerini engellemiş ve ne pahasına olursa olsun koruyacaklarını tüm dünyaya ilan etmişlerdir.

Rojava devrimi, insanlığın bir devrimidir…

Rojava devrimi, halkların kardeşlik köprüsüdür…

Rojava devrimi, demokrasi ve özgürlük ideallerinin ta kendisidir…

ROJAVA DEVRİMİ, BİZİM DEVRİMİMİZDİR…

Emperyalistleri, faşistleri, gericileri, insanlık düşmanlarını çileden çıkaran, gözü dönmüşçesine saldırganlaştıran, Rojava’yı kuşatma altında tutmalarının sebebi bu olgulardır.

Bundandır ki, Rojava halklarının devrimi ve onun kazanımları göz göre göre boğulmak, yok edilmek isteniyor…

İnsanlık düşmanlarına inat Rojava devrimini dişimizle, tırnağımızla savunmaya devam edeceğiz…

İngiltere Demokratik Güç Birliği olarak yerlisi ve göçmeniyle Avrupa halklarını sokaklara, meydanlara çıkarak katliam saldırılarını protesto etmeye, Rojava halklarıyla dayanışmaya, Rojava devrimini sahiplenmeye çağırıyoruz…

İngiltere Demokratik Güç Birliği’

Kaynak: Telgraf Gazetesi

scroll to top