Anasayfa , Haberler , “Kızıldere katliamını unutmayacağız”

“Kızıldere katliamını unutmayacağız”

DSC_0035İstanbul: 30 Mart 1972 yılında Tokat’ın Kızıldere köyünde devlet tarafından katledilen on devrimci anıldı. Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının idamını durdurabilmek için yaptıkları bir eylem sırasında TC askerleri tarafından öldürülen Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Saffet Alp, Ahmet Atasoy, Nihat Yılmaz, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ertan Saruhan ve Ömer Ayna bugün Taksim Galatasaray Lisesi önünde sloganlarla anıldı.

78’liler Girişimi, HDP, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri, DİSK/Emekli-Sen Aksaray 3 Nolu Şube, EHP, EMEP, KESK, Karşı Sanat Çalışmaları, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği ve 78’liler tarafından örgütlenen basın açıklamasını kitle adına Yunus Bircan okudu.

Saygı duruşunun ardından okunan açıklamada Türkiyeli devrimcilerin ve Türkiye’nin siyasi kaderine damgasını vuran Kızıldere katliamının karanlıkta kalan yanlarının açığa çıkarılmasını istediklerini söyleyen Bircan, katliamın sorumlularıyla hesaplaşmanın yapılmasını talep ettiklerini belirtti. Türkiyeli devrimcilerin kaleminin Kızıldere ile birlikte kırıldığını ifade eden Bircan, 60’lardan 70’li yıllara bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin yükseldiği dönemde yapılan bu katliamın devrimci kuşağın önünü kestiğini dile getirdi.

Devrimci dayanışma adına yapılan bir eylemde öldürülen devrimcilerin mücadelesini sahiplendiklerini de sözlerine ekleyen Bircan, bu katliamı unutmayacaklarını söyleyerek açıklamayı sonlandırdı.