Anasayfa , Haberler , “Kiralık işçi” yasası Meclis’ten geçti

“Kiralık işçi” yasası Meclis’ten geçti

ak-parti-kiralık-işçi-yasasıSendikaların itirazına rağmen özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modelini öngören kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

 

“Kölelik Yasası” Meclis’ten geçti!

kölelikSendikalar tarafından “Kölelik Yasası” olarak adlandırılan ve Özel İstihdam Bürolarının açılmasına izin veren yasa, bugün AKP tarafından hızlı biçimde Meclis’e getirildi ve kabul edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bırakacağını açıklamasının ardından AKP’de kongre tartışmalarının kamuoyu gündemini meşgul ettiği sırada “kölelik yasası” sendikaların ve işçilerin itirazlarına rağmen sabaha karşı Meclis’ten geçti.

“Kölelik Yasası”, iş yasalarının pek çok maddesini geçersiz bırakacak şekilde Özel İstihdam Büroları kanalıyla geçici/kiralık işçiliği uygulamaya koyuyor. Bu yasa ile işçi sınıfının yüzlerce yıllık mücadelesiyle elde ettiği kıdem tazminatı, sendikal örgütlenme, yıllık izin vb kazanımları bir kalemde fiilen ortadan kaldırılıyor; kayıt dışı istihdamı önleme, işsizliğe çözüm olma, genç ve kadın ve nitelikli işgücüne istihdam yaratma gerekçeleri ile bir ihtiyaçmış gibi sunulan yasa tasarısı, çalışma hayatının tamamen esnekleştirilmesi ve kuralsızlaştırılması amacını taşıyor.