Home , Avrupa , Kıbrıs ‚İnadına Barış‘ dedi!

Kıbrıs ‚İnadına Barış‘ dedi!

Kıbrıs ‚İnadına Barış‘ Dedi!

Dün Ankara’da Barış Mitingi’ne yapılan bombalı saldırıyı protesto etmek amacıyla Lefkoşa’da yoğun katılımlı bir eylem gerçekleştirildi.
Eylemcilerin saat 17.30’dan itibaren Kuğulu Park’ta toplanmasıyla başlayan eylem, Lefkoşa T.C Büyükelçiliği önüne yürünerek devam etti.
Eylem alanında geniş güvenlik önlemleri alan ve civardaki çöp bidonlarında bomba araması yapan polis, kalabalığın Elçilik önüne ulaşımını engelledi.
Polis barikatına kadar yürüyüşlerini gerçekleştiren eylemciler, burada basın açıklamalarını okudu.
Ankara’da yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri eylemciler tarafından teker teker okundu, 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.
Yoğun katılımın yaşandığı eylemde, “Katil Erdoğan“ ve “Direne direne kazanacağız“ şeklinde sloganlar atıldı.

Eylemde okunan basın açıklaması ise şöyle:
“Tarih 10.10.2015 Günlerden cumartesi. Ve barışı haykırmak için Türkiye’nin birçok bölgesinden binler akın etti Ankara’ya. Her şey barışın coşkusuyla başlamıştı. İnsanlar barış türkülerini halayları ile birleştirdi. Ve işte tarih yine bir katliamı yazdı bugüne. Bomba patladı ve hemen ardından ikincisi patladı. Yüze yakın insan parçalanmış bedenleri ile barış pankartlarında taşındı. Ve yüzün çok üzerinde insan yine barış pankartları ile hastanelere taşınmaya çalışıldı. Hem de polisin bu yaşanan katliama rağmen attığı gazlar arasında gerçekleşti. Önceki gün denmemiş miydi oluk oluk kan akacak diye. Dediklerini yaptılar. Hem de onlarca insanı öldürmekle değil bedenlerini parçalayarak gerçekleştirdiler.
Bu tarihin sabahında bu sürecin barışla sonuçlanması için KCK tek taraflı ateşkesi gündemine almışken bunu kamuoyuna deklere ediyorken bu katliamın bir barış mitinginde gerçekleşmiş olması oldukça düşündürücü bir durumdur. HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın da ifade ettiği gibi bu katliam tamamen karanlık güçler tarafından değil aleni güçler tarafından gerçekleşmiştir. Bu katliamın sorumlusu devlettir. Bu açıklamadan da ortaya çıktığı gibi katliam tamamen Türkiye halklarına dönük bir katliamdır.
Önceki günlerde devletin kendi mitinglerinde kuş uçmaz iken bu güvenlik zaafiyeti nedendir ki barıştan yana olanların içinde oluyor. Savaş isteyenler oldukça muazzam güvenlik önlemleri alırken barışı isteyenler neden korunamıyor, güvenliği sağlanamıyor. Diyarbakır, Suruç örneklerinde görüldüğü gibi Ankara’da da aynı patlamalar gerçekleşiyor. Bu şu anlama geliyor, bu ülkede barışı istemek ölmek demekmiş. Ölmeyi istemek demekmiş. Barış uğruna ölüme yürümekmiş. Katliamı gerçekleştirenlere göre, barışı istemek suçmuş bu ülkede. HDP korteji içinde gerçekleşen bir patlama ancak birçok STK ve siyasi partilerinde içinde bulunduğu bir bilanço. Bu durumda barışı haykıran tüm Türkiye.
Bilanço ağır. Her yaştan her milletten insan bedenleri parçalandı. Bu gün tarihe Ankara’daki can pazarı olarak geçecek. ‘Bu meydan kanlı meydan ’sözü bir kez daha Ankara’da gerçekleşmiş oldu. Sözlerin yoksul kaldığı yerdeyiz. Biten bir şey yok. Ama ifade edilebilecek bir şeyde yok. Ölümleri anlatmak çok zor. Acılarını tarif etmek yine çok zor. Yaraları sarmak yine çok zor. Barışta ısrar eden bu halk hala bu ölümlere rağmen barış diyorsa kimsenin diyecek bir sözü olmamalı. Söylenecek tek bir söz var o da ‘onlar barış için katledildiler.
Bizlerde barış şehitlerine söz veriyoruz barışın bayrağını barışa kavuşturacaz.
BARIŞ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR
ŞEHİT NAMIRİN
BİJİ AŞİTİ U AZADI.
YAŞASIN BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK

 

image

scroll to top