Home , Avrupa , Kempten’de Uyarı Grevi

Kempten’de Uyarı Grevi

KEMPTEN|22.03.2023|Almanya’da Korona krıziyle birlikte kapitalist sermaye kesimleri karlarına kar katarak krizi fırsata çevirdiler. Yoksullaşan emekçi kesim ise enflasyonla savaşırken daha da çok yoksullaştı.

Bu hayat pahalığına karşı milyonları oluşturan emekçiler dünyanın dört bir yanında sokakları doldurmaya devam ediyor.

Verdi’nin “Şimdi herkes bir arada” sloganı altında bugün toplu pazarlık alanı için ortak bir grev günü gerçekleştirildi. Memmingen, Weilheim-Schongau ve Garmisch-Partenkirchen’e kadar uzanan Allgäu’nun tüm Verdi bölgesinden yüzlerce katılımcı geldi. Verdi’nin Allgäu’daki başkanı Werner Röll’e göre bu, Verdi’nin Kempten’de düzenlediği en büyük grev oldu.

Röll, kamu hizmeti, kağıt işleme ve Autobahn GmbH’deki çalışanlar, yerel yönetim, klinikler ve belediye kreşleri dahil olmak üzere tüm gün uyarı grevine çağrılmıştı.

Memmingen’den gösteriye gelenler arasında yer alan, ATİF taraftarı Türkiyeli sosyalist bir işçi gazetemize şu açıklama bulundu: “Bir işçi daha iyi insanca yaşanacak bir yaşam için Verdi  Sendikası’nın yüzde 10,5 zam istemesine karşı toplu  sözleşmeye yanaşmayan işveren temsilcileri, süreci uzatarak ve işçilerin üzerinde korku yaratmak için kısa çalışma saatini gündeme soktu ve bazı işyeri temsilcilerini de korkutarak, işçilere greve giderseniz sizin primlerini gece vardiya farkını keser vs gibi söylemlerle, baskı uygulamaya çalışıyor. Bu şekilde sonuç almak çabaları nafile. Milyonlar, üretimden gelen gücünü kullanarak 8 Mart’ın kızıl coşkusuyla  sıcaklığıyla alanları ısıtmaya devam ediyor. Yaşasın sınıf dayanışması. Boyun eğmeyen işçi sınıfına selam olsun”